biblické citáty

Text dotazu

Dobrý den, můžerte mi prosím pomoci při výkladu Ježíšových citátů :
Já jsem ta cesta, pravda a lež.
Otče odpusť jim, neb nevědí, co činí.
Nikdo nepřichází k otci než skrze mě.
Děkuji, hezký den.

Odpověď

Dobrý den, první a třetí výrok patří k sobě:
Já jsem ta cesta, pravda a život. //nikoli lež!// Nikdo nepřichází k Otci než skrze mne. - Janovo evangelium 14,6

Otče, odpusť jim, vždyť nevědí, co činí. - z Lukášova evangelia 23,34.

Doporučujeme následující literaturu, kde jsou uvedená místa vysvětlena a komentována:

Evangelium sv. Jana / Felix Porsch ; [z němčiny přeložila Jana Veselá]. -- Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1998. -- 215 s. ; 20 cm

Evangelium sv. Lukáše / Paul-Gerhard Müller ; [z němčiny přeložil Jaroslav Vokoun]. -- Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1998. -- 175 s. ; 20 cm

Knihy poměrně podrobně komentují obě evangelia.  Komentáře k textu Nového zákona najdete v:

Nový zákon s výkladovými poznámkami : český ekumenický překlad / graf. úprava a obálka Bohumil Vančura. -- 1. vyd.. -- Praha : Evangelické nakladatelství, 1991. -- 519 s. : mp. ; 24 cm

Pokud by vás zajímalo uvedení do Nového zákona, najdete je zde:

Úvod do Nového zákona / D.A. Carson & Douglas J. Moo ; [překlad Dan Drápal, Pavel Jartym]. -- 1. vyd.. -- Praha : Návrat domů, 2008. -- 700 s. : il., mapy, plány ; 24 cm.