Bezbariérový vstup

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne,jak to je s bezbariérovým přístupem do knihovny v Jablonci n.N. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Městská knihovna v Jablonci nad Nisou nemá bezbariérový přístup. Od roku 2005 pravidelně upozurňujeme na tento nedostatek oddělení hospodářské správy, od roku 2004 i Radu města. V roce 2006 podpořila Nadace Charty 77 - Konto Bariéry městskou knihovnu v úsilí zpřístupnit alespoň přízemní část hlavní budovy a schválila příspěvek ve výši 50.000,- Kč na schodišťovou plošinu. Záměr knihovny vycházel z koncepce Jablonec nad Nisou - město bez bariér, schválené zastupitelstvem města 7.10.2004 usnesením č. XIV, ve kterém se navrhuje, aby odbor správy majetku nechal posoudit šířku schodiště a následně možnost umístit plošinu ve spolupráci s odborem sociálních služeb a zdravotnictví a akce vázané na finanční prostředky města postupně zařazovat do rozpočtu. Úsilí knihovny podpořila i Komise humanitní péče Rady města a ve svém usnesení z 6.9. 2006 č. 30/2006, písmeno d) doporučila městu řešit zpřístupnění knihovny a najít finanční prostředky v rozpočtu města.  21. září 2006 se knihovna obrátila na starostu města RNDr. Jiřího Čeřovského, aby město využilo finanční dotace Konta Bariéry, doporučení komise humanitní péče, žádosti Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, koncepce města bez bariér a přivedlo vybudování bezbariérové cesty do knihovny ke zdárnému cíli. Naši žádost starosta předložil k projednání na poradě vedení dne 26. 9. 2006, a to doporučilo zařadit žádost do návrhu rozpočtu města na rok 2007. Návrh však schválen nebyl.
Nyní je tato záležitost bezpředmětná, neboť jak jistě víte z tisku, město ve svém akčním plánu z října 2007 uvádí pod číslem 6.1.2.1., že je nutné rozhodnout o umístění knihovny ( v úvahu přicházela budova někdejších městských lázní ) a následně připravit a realizovat projekt Nové městské knihovny.
Je velká škoda, že občané města, kterým skutečně záleželo na bezbariérovosti budovy městské knihovny, nevyužili veřejné výzvy a nevložili své požadavky a návrhy do databáze projektů ke strategickému plánu.

S přátelským pozdravem
Mgr. Zbyněk Duda
ředitel knihovny