Bestie

Text dotazu

Dobrý den,

od kdy se v češtině používá slovo bestie? Pochází z latiny. Kdy se toto slovo poprvé objevilo v českých překladech Bible?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

slovo Pestilentia skutečně pochází z latiny, jeho staročeský (původně německý) ekvivalent šelma se poprvé objevuje v písemných památkách ve 3. čtvrtině 14. století. Slovo bestie se objevovalo průběžně, právě proto, že pochází z latiny a latinské prameny byly ve středověku spolu s německými stále nejčastější. Původním významem slova šelma byl mor/epidemie.

Na Vaši druhou otázku se mi bohužel nepodařilo zjistit odpověď v dostupných fondech Knihovny FF UK, zkuste se prosím obrátit přímo na Ústav filozofie a religionistiky FF UK. ufar@ff.cuni.cz

Použité zdroje

Slovo šelma na pozadí kulturní a společenské situace středověkých Čech
JAN HORÁLEK
Listy filologické / Folia philologica
Roč. 104, Čís. 2 (1981),