Bertha von Suttner

Text dotazu

Vážení přátelé, už několikrát jste mi pomohli vyřešit problém. Moc Vás prosím o totéž i tentokrát. Potřebovala bych vědět co nejvíce o paní jménem Berta von Suttner (Kinska). Vím, že snad je nositelkou Nobelovy ceny za mír, že se narodila v 19.století a zemřela ve 20., že je to Rakušanka, ale snad žila i u nás a s maminkou navštívila K.Vary. Prosím, zjistíte mi i něco dalšího a hlavně přesnějšího?
Snad pracujete i navzdory vražednému horku. Budu se těšit na Vaši odpověď. Přeju Vám chladnější počasí nad Prahou.

Odpověď

Dobrý den,

Bertha Felicie Sophie von Suttner se narodila 9.6.1843 v Praze, zemřela
21.7.1914 ve Vídni.
Narodila se jako pohrobek podmaršálka hrabetě Fr.Josefa Kinského z Vchynic a Tetova. V mládí studovala cizí jazyky, zajímala se o hudbu, hodně cestovala a četla. Jako vychovatelka v rodině barona Suttnera se seznámila s jeho nejmladším synem, svým budoucím manželem, Arturem.
Roku 1876 se stala v Paříži osobní sekretářkou Alfreda Nobela, s nímž po zbytek jeho života udržovala kontakt.
Po nesouhlasu Suttnerů se sňatkem se novomanželé odstěhovali na Kavkaz, kde později Artur vstoupil jako zpravodaj do rusko-turecké války. Tyto zkušenosti Bertu výrazně ovlivnily v její literární činnosti a mírové angažovanosti.
Mezi její nejvýznamější díla patří Odzbrojte! (možnost prezenční výpujčky v NK), Epocha strojů, Inventář duše, Před bouří.
Zastávala významné postavení v mírovách organizacích, varovala proti zbrojení. Za své úsílí v této problematice jí byla roku 1905 udělena Nobelova cena míru.
Použité zdroje:
Kronika Nobelových cen : [Nobelovy ceny za fyziku, chemii, fyziologii a medicínu, literaturu, mír a ceny Švédské říšské banky za ekonomii] / Lubomír Sodomka, Magdaléna Sodomková, Markéta Sodomková. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Knižní klub, 2004. -- 775 s. : portréty ; 24 cm

Osobnosti 20. století : stovky slavných jmen od A do Z / Feryal Kanbay. -- Bratislava : Aktuell, c2002. -- 422 s. : il. ; 22 cm

Women in world history : a biographical encyclopedia , vol. 15/ Anne Commire, editor ; Deborah Klezmer, associate editor. -- Waterford, Conn. : Yorkin Publications, 1999-2002. -- 17 sv. : il. ; 29 cm

http://www.rozhlas.cz/brno/poradykat/_zprava/160953