Berní rula - slovo zkažený

Text dotazu

Dobrý den,
co znamenalo, když někdo byl zapsán v Berní rule jako Rolník na stavení zkažený? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

slovo zkažený se v tomto smyslu užívalo ve významu poničený, pobořený, zanedbaný.

"Zkažený adj. zkažený, pokažený, zničený"  (Malý staročeský slovník: http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx )

 "Slovníček méně obvyklých a cizích výrazů" uvedený v "Generální rejstřík ke všem svazkům berní ruly z roku 1654" uvádí  následující vysvětlení:

" zkažený na živnosti - sedlák či chalupník, který zanedbal hospodářství (pole, zvířata) a věnoval se řemeslu či obchodu"

(zdroj:  ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6. )