Berní rula Prácheňský kraj

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi prosím zaslat, co je uvedeno v BR Bechyňský kraj u:
- Kloboučník Adam, list I, díl 125, obec Blatná
- Kloboučník Řehoř, list II, díl 481, obec Předbořice (Milevsko)
- Sláma Václav, list II, díl 497, obec Stehlovice.
Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Berní rula - Prácheňský kraj uvádí k uvedeným osobám následující informace:

Adam Kloboučník:  povoláním kloboučník. Pole nevlastnil, z hospodářských zvířat choval 1 krávu, 1 jalovici a dvě prasata.

Řehoř Kloboučník:  zahradník (dle plošné výměry polí). Vlastnil  5 rolí zemědělské půdy, z níž na zimu osíval 2 a na jaře 1.   Choval jednoho vola, jednu krávu, dvě jalovice a 3 ovce.

Václav Sláma: rolník (dle plošné výměry polí). K užívání měl 30 rolí půdy, z nichž obdělával na zimu 10 a na jaro taktéž 10.  Ze 4 potahů, které směl chovat, choval 2 koně, 2 voly. Dále vlastnil 5 krav, 4 jalovice, 4 ovce a 4 svině. V poznámce je uvedeno: Lesův -"pod 1 strych a 2 věrtele".

Použité zdroje

* HAAS, Antonín, ed. Berní rula. 27, Kraj Prácheňský. 1. díl. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1954. 443 s., [1] l. obr. příl.

* HAAS, Antonín. Berní rula. 28, Kraj Prácheňský. II. díl. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1954. s. 449-939, [2] l. obr. příl.