Berní rula kraje Bechyňského

Text dotazu

Dobrý den, v internetových článcích se dočítám, že Berní rula kraje Bechyňského není kompletní. Chtěl bych se zeptat, obsahuje obce okolí Týna nad Vltavou, Černovice u Tábora? Existuje její opis a pokud ano kde je možné si jí prohléhnout? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Berní rula Bechyňského kraje dosud tiskem nevyšla. Pravděpodobně i z důvodu, že se její poměrně značná část nedochovala. V současné době je zachovaná část Berní ruly dostupná pouze v originále v Národním archivu: http://www.nacr.cz/index.htm

.

Dle souhrnného indexu:  Berní rula. 2, Popis Čech r. 1654 : souhrnný index obcí, osad a samot k berní rule. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1953-1954, je oblast kolem Týna nad Vltavou uvedena ve ztracené části, Černovice a okolí  by měly být v dochované části.

Protože jste ovšem neuvedl obce jmenovitě, doporučujeme ověřit si konkrétní obce přímo v již zmíněném indexu (vyšel běžně tiskem - dostupný v celé řadě knihoven - viz Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc či Jednotná informační brána: www.jib.cz)