Berní rula kraje Bechyňského

Text dotazu

Prosím, zda není v berní rule zmínka o mých
předcích. V matrice jsem našla: Mikuláš Martínek a jeho syn Jakub (nar.1692)
v Hříběcí (dnes okr. Pelhřimov), Jiří Martínek a jeho syn Petr (nar.1698)
tamtéž. Nějaký Mikuláš Martínek žil v 2. pol. 17. stol. v obci Léskovec u
Počátek. Nevím tedy, zda tento rod žil v Hříběcí nebo přišli odjinud. Od té
doby tento rod mlynářů a jeho potomci žijí v Hříběcí č. 9. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

obec Hříběcí spadala v polovině 17. století do kraje: Bechyňsko. Na mapě vložené do třetího dílu nově vydaného "Soupisu poddaných podle víry z roku 1651. Bechyňsko" je obec Hříběcí zakreslena jako součást tohoto území.

Bohužel, zdá se, že soupis poddaných z této obce i ze sousední Horní Cerekve se nedochoval. V rejstříku ani v textu obec Hříběcí není uvedena.

Výskyt příjmení Martínek jsme prověřili i v knize:

* ČERVENÝ, Václav. Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha : Libri, 2003.

Příjmení Martínek se zde vyskytuje 34krát. Martínek z obce Hříběcí zde ovšem zmíněn není. Velmi často se toto příjmení vyskytovalo v jižních a středních Čechách.

Soupis poddaných podle víry i Berní rula se bohužel nedochovaly v úplnosti a v některých případech jsou značně torzovité. Obec Hříběcí tedy nemusela být do soupisu zanesena nebo se zápis o ní nedochoval.

Pokusit se proniknout ještě o něco hlouběji do historie Vašeho rodu (či Valšovské usedlosti) můžete pomocí archivních materiálů, jakými jsou gruntovní (pozemkové) knihy, urbáře a další dokumenty o provozu a chodu velkostatků (viz http://www.genea.cz/informace/badani-v-archivu/velkostatky/ )

Pokud spadala obec Hříběcí do stejného velkostatku jako Horní Cerekev, pravděpodobně budou výše zmíněné dokumenty součástí fondu:

Název fondu (sbírky): Velkostatek Štoky - Střítež Uloženo v archivu: Státní oblastní archiv v Zámrsku Místa vzniku fondu Horní Cerekev; Střítež; Štoky Časový rozsah: 1597-1945

Metráž: 21,75 bm zpracováno (z toho 0,00 bm inventarizováno) 95,62 bm nezpracováno Fond je částečně přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Panství resp. velkostatek Štoky Velkostatek Střítež Velkostatek Horní Cerekev Tematický

popis: Úřední knihy, patrimoniální registratura, spisovna velkostatku, hospodářské účty, mapy a plány.

Archivní pomůcky

HOFMANN G.-SEKOTOVÁ V.: VELKOSTATEK ŠTOKY - STŘÍTEŽ 1597-1941. Prozatímní inventární seznam, 1985, s. 38, ev.č. 8744.

(viz Archivní fondy v České republice:

http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php )