Berní rula - Jičínsko

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych vědet v jakých pražských knihovnách/archívech je možno si půjčit Berní rulu pro jičínsko (vesnice Cidlina). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

především je vhodné použít generální rejstřík Berní ruly:

Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651 / sestavili Václav Červený & Jarmila Červená. -- 1. vyd.. -- Praha : Libri, 2003. -- 2 sv. ; 32 cm

V něm najdete všechna jména zanesená v BR i se základním údajem o místě.

Je tu také v předmluvě uveden přehled toho, které svazky BR byly vydány.
Jičínsko by zřejmě spadalo do kraje Hradeckého, který byl vydán neúplně - dva svazky:

Berní rula. Sv. 12, Kraj Hradecký. 1. díl / Zprac., úv., tb., registříkem kraje Hradeckého a rejstříkem míst a statků opatř. Václav Pešák. -- 1. vyd. -- Praha : Státní nakladatelství učebnic, 1951. -- 365, [1] s. : [1] obr. příl. ; 4°

Berní rula. Sv. 13, Kraj Hradecký. 2. díl / Zprac., úvodem, tb., rejstříkem místních jmen a mp. opatřil Václav Pešák. -- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1954. -- 521, [1] s. : [1] obr. příl. [1] barev. mp. ; 4°.

Pokud v těchto svazcích nenajdete, příslušné údaje, pak je třeba studovat v archivu. Berní rulu spravuje Národní archiv, dříve Státní ústřední archiv (www.nacr.cz).

Vydané svazky i rejstřík jsou k dispozici v Národní knihovně nebo v Moravské zemské knihovně v Brně (www.mzk.cz). Pokud byste je chtěl studovat v jiné knihovně, bylo by třeba se podívat do katalogů příslušné knihovny.