Berní rula - Hradecký kraj - Lískovice a Chotělice

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda nemáte k dispozici berní rulu hradeckého kraje. Jde mi o obce Lískovice a Chotělice (pokud jde o konkrétní panství, tak by mělo jít o panství Smidary-Hlušice). Posledního dohledaného předka mám Václava Vaníčka z Lískovic, ale v berní rule může být uveden ještě jeho předek. V 1674 zemřel v Lískovicích. A další generace byly již v Chotělicích, ale je možné, že byli i odtud. Sčítání poddaných mi v tomto nepomohlo, jméno tam nebylo. Pokud by bylo možné případné stránky oskenovat.

Děkuji moc

S pozdravem
Petr Vaníček

Odpověď

Dobrý den,

bohužel příslušný svazek nemáme v knihovně, ale je možné se na něj dostat přes digitální knihovnu Kramerius ve Studijní a vědecké knihovně (pokud jste registrovaným čtenářem u nás nebo ve vědecké knihovně).

Bohužel jsem ve Vámi zmíněných obcích žádného Vaníčka nenašla. Ale náhodou jsem narazila na sedláka Petra Vaněčka v obci Šaplava (nachází se mezi Chotělicemi a Lískovicemi), možná by to mohl být Váš předek. Obrázek posílám v příloze.

Použité zdroje

PEŠÁK, Václav. Berní rula, sv. 12. Praha: Státní nakladatelství učebnic v Praze, 1951, s. 267.

Přílohy