berní rula generální rejstřík

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem zda se o generálním rejstříku Berní ruly vyskytuje jméno Švejda okolí Tábora a Vavruška okolí Havlíčkova Brodu a kde? děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

jmen Švejda a Vavruška v souvislosti s berní rulou se týkal jeden z předchozích dotazů (viz. https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/berni-rula-20), na který jsme odpověděli. Jak jsme uvedli, informace o berních rulách jsou dostupné v souhrnné publikaci Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům z roku 2003 a v přehledových publikacích k jednotlivým krajům. Souhrnná publikace přináší také údaje o umístění vyhledaného záznamu v berní rule (číslo svazku berní ruly, díl, kraj a soudní okres). Celý seznam osob s příjmením Švejda a Vavruška se v rozsáhlé knize nachází na stranách 1864-65 a 1993. Řada osob s hledaným jménem nespadá dle lokality do Vámi hledaného okruhu.

Údaje z generálního rejstříku můžeme rozšířit ještě o přehled ze soupisů konkrétní lokality (opět s poznámkou, že se jedná o vesnice, které od Tábora a Havlíčkova Brodu odděluje větší vzdálenost). V přehledu Berní rula, 28, Kraj Prácheňský II Antonín Haase a Archivu země České z roku 1954 jsme nalezli:

 *Tomáše Švejdu ze vsi Hořijany, zahradníka

*Mikoláše Švejdu ze vsi Škvoretic, Tomáše Švejdu ze vsi Hořijan – v obou případech jsou uváděni mezi zahradníky

*Víta Švejdu ze vsi Poříčí Přední, rolníka

*Jiříka Švejdu ze vsi Chlumec, chalupníka

*Víta Švejdu ze vsi Slivonice, rolníka

(s. 172, 203, 256, 495)

 *Václava Vavrušku ze vsi Skalka, rolníka (osoba stejného jména uvedena také u vsi Záboří)

*Pavla Vavrušku ze vsi Žďárec, chalupníka

*Havla Vavrušku ze vsi Nestanice, rolníka

*Vavřince Vavrušku ze vsi Selibov, chalupníka (osoba stejného jména uvedena také u vsi Křtětice)

(s. 310, 390, 395, 399)

Soupisy berních rul dle někdejších krajů (kromě Prácheňského např. Bechyňský, Hradecký, Boleslavský atd.) máme k dispozici ve fondu Národní knihovny: vyhledat je s použitím slovního spojení „berní rula“ můžete v katalogu https://aleph.nkp.cz/cze/nkc

 Literatura

Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. [M-Ž] Praha: Libri, 2003 s. 1864-65. ISBN 80-7277-058-6.

HAAS, Antonín a Archiv země České. Berní rula, 27, Kraj Prácheňský I. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1954. 443 s.

HAAS, Antonín a Archiv země České. Berní rula, 28, Kraj Prácheňský II. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1954, 932 s.