Berní rula - dotaz na příjmení Tvrdek a Tika

Text dotazu

Dobrý den,

prosím o informaci, zda se v Berní rule vyskytují příjmení:

Tvrdek - obec Chlístov, resp. celý farní úřad (zřejmě Lažištë),
Tika - obec Závraty a Vrábče, resp. celý farní úřad (zřejmě Boršov nad Vltavou).

Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Záznamy jsme vyhledávali v generálním rejstříku k Berní rule, který máme k dispozici v digitální knihovně Kramerius:
Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. Libri. ISBN 80-7277-058-6. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:ed965480-9fd9-11e5-a7d7-005056827e52

Zde uvádíme záznamy, které jsme v rejstříku nalezli:

-Tvrdek Bartolomej, kraj Prácheňsko, obec Chlístov, soudní okr. Prachatice, panství/statek Vimperk, Drslavice, sedlák
-Туka Pfilip, kraj Bechyňsko, obec Vrábče. soudní okr. České Budějovice, panství/statek Český Krumlov, sedlák

Pokud budete mít zájem si rejstřík prohlížet, přikládáme odkazy na záznam Berní ruly v Souborném katalogu ČR a na portály Knihovny.cz, které obsahují také seznam institucí, které mají rejstřík k dispozici:

-ČERVENÁ, Jarmila, ed. a ČERVENÝ, Václav, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. II. svazek, M-Ž. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. s. 1048-2188. ISBN 80-7277-058-6.
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001254925&local_base=SKC
-portál Knihovhny.cz: https://www.knihovny.cz/Record/caslin.SKC01-001018740