berní rula, Chrudimsko

Text dotazu

Dobry den, chtel bych se zeptat, zda v Berni rule - Chrudimsko, pripade v Soupisu poddanych podle viry - Chrudimsko jsou uvedena tato jmena v techto obcich:
Krouna: Novak, Brdičko, Svoboda, Černý
Františky: Vít, Vodička, Bouška
Chotovice: Mach
Zrnětín: Buriánek
Velmi pekne predem dekuji za odpoved!

Odpověď

Dobrý den,

Berní rula pro Chrudimsko zatím nebyla vydána, k dispozici je pouze generální rejstřík ke všem svazkům Berní ruly. Zde jsme nalezli jen zahradníka Matěje Nováka z obce Krouna (v originální Berní rule by měl být uveden na II. listu, díl 552). Ostatní jména se v rejstříku ve spojení s uvedenými obcemi nenacházejí.

V Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 pro Chrudimsko jsme našli pouze obce Krouna (uveden je Matěj Novák s rodinou) a Chotovice (není zde zmíněn nikdo s příjmením Mach), další dvě zmíněné obce Františky a Zrnětín se v Soupisu nenacházejí. Podle 2. svazku Berní ruly (Popis Čech r. 1654) obec Františky (soudní okres Skuteč) vznikla až v letech 1703-1728, varianta jména obce Zrnětín byla též Srnětín.

K rodině Matěje Nováka z obce Krouna  jsou v Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 uvedeny následující informace:

* Matěj Novák - p - chalupník - 40 let - nekatolík - naděje na obrácení na víru

* Lidmila - p - manželka - 29 let - nekatolička - naděje na obrácení na víru

* Maruše N. - p - matka její, vdova - 68 let - nekatolička - naděje na obrácení na víru

použité zdroje:

* ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. Sv. 2, M-Ž. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. s. 1246 ISBN 80-7277-058-6.

* MATUŠÍKOVÁ, Lenka a PAZDEROVÁ, Alena. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Chrudimsko. 3. [svazek]. Vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 2001. s. 989. ISBN 80-85475-74-X.

* DOSKOČIL, Karel, ed. Berní rula. 2, Popis Čech r. 1654: souhrnný index obcí, osad a samot k berní rule. 2. svazek. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1953-1954. s. 777.