Berní rula

Text dotazu

Prosím,kde bych našla informace o svých předcích z
let 1670 ze Zlaté Olešnice v Čechách? Pomohla by berní rula a kde bych se k ní dostala? Je i v digitalizované podobě? A co jiný
dokument. Děkuji za jakoukoliv informaci.

Odpověď

obrý den,
Berní rula byla již z velké části vydána tiskem (viz Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc (Berní rula). Originál je uložen v Národním archivu v Praze (http://www.nacr.cz/C-fondy/pruv.aspx).

Berní rula pochází z roku 1654. Bohužel nebyla dochována v úplnosti. Některá panství či kraje v soupisu Berní ruly chybí.

K Berní rule byl vydán souhrnný rejstřík:
* Berní rula. Popis Čech r. 1654 : souhrnný index obcí, osad a samot k berní rule. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1953-1954.

Velmi užitečnou pomůckou je taktéž:
* ČERVENÝ, Václav. Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha : Libri, 2003. ISBN 80-7277-058-6.

Dalším pramenem, který můžete použít, je Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Taktéž již vyšel tiskem a je dostupný v řadě českých knihoven:
(viz. Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc; Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc, Jednotná informační brána:
http://www.jib.cz ).

Dalšími archivními prameny mohou být různé gruntovní a pozemkové knihy, matriky se v tomto období již vyskytují velmi výjimečně. Tyto prameny by byly dostupné v archivu, pod který daná obec spadá:
http://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0006. Více informací o dostupných dokumentech Vám jistě poskytnou pracovníci daného archivu.

Bohužel jste ve svém dotazu neuvedla jméno rodu, ani, zda pocházel ze Zlaté Olešnice u Trutnova či Zlaté Olešnice v okrese Jablonec nad Nisou.
V tomto případě Vám bohužel nemůžeme podat bližší informace či ověřit, zda je Vámi hledaný rod ve výše uvedených zdrojích zmíněn. 

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.12.2012 17:15

Hana Smrčková píše:
Pátek 27.01.2017 16:04
Dobrý den, prosím bylo by možné najít a dozvědět se více v "Soupise poddaných podle víry" o jméně Jan Smrčka, Radňov 7, obec patřila pod Rynárec (u Pelhřimova), v Berní rule jsem zápis našla. A ještě rod jménem Pfauser, konkrétně Michael Pfauser, obec Najdek, také dřív psáno Neudek, obec patřila pod Lodhéřov (u Jindřichova Hradce). Zde mám matriční zápis z roku 1656, kde se žení Filip Pfauser, syn Michala Pfauser z Neudku. Nevím jestli je možné takto konkrétně zadávat dotaz, ale v každém případě moc děkuji za odpověď. Hana
PSK - admin píše:
Úterý 31.01.2017 17:41
Dobrý den,
Najdek (pod farností Lodhéřov, dříve Lodyřov) u Jindřichova Hradce je v Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 uveden pouze v celkovém souhrnu. Majitel panství Jindřichův Hradec si práci na seznamech obyvatel značně ulehčil a uvedl pouze slovní vyjádření k náboženské situaci na svém panství. Ověřit výskyt osob v uvedené obci (či panství) s příjmením Pfauser v tomto dokumentu tak bohužel není možné.

Taktéž informace k obci Radňov (farnost Rynárec u Pelhřimova) nejsou bohužel v Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 uvedeny. Tato obec a obce okolní ( Rynárec, Horní Cerekev...) v soupisu zcela chybí. Pro tuto oblast buď nebyl soupis vyhotoven či se do dnešních dnů nedochoval.

Použité zdroje:
* KOKOŠKOVÁ, Zdeňka, ed., SEDLÁČKOVÁ, Helena, ed. a ZAHRADNÍKOVÁ, Magda, ed. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Bechyňsko. Vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 1997. 3 sv. ISBN 80-85475-39-1.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu