Berni rula

Text dotazu

Dobrý den bylo by prosím možné zjistit zda se v generálním rejstříku Berni Ruly vyskytuje jméno Vavruška z okolí Havlíčkova Brodu a Vilémova? Dále pak Švejda okolí Tábora? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ke jménu Švejda se váží tyto záznamy:

Švejda, Jan. Kraj: Be, list II, díl 363, obec Chýnov, soudní kres Tábor, panství/statek Chýnov, pozn. Krejčí, strana rejtříku: 1864

Švejda Pavel. Kraj: Be, list ii, díl 435, obec Jedlany, soudní okres Tábor, panství/statek Chotoviny, pozn. Chalupník, strana rejstříku: 1865

u jména Vavruška jsou informace skromnější.

Vavruška. Kraj Čáslavský. Záznam uvádí pouze ok Čáslav, Habry, strana rejstříku 1993

Obě jména lze nalézt i v záznamech z jiných lokalit.

Použité zdroje

ČERVENÝ, Václav a Jarmila ČERVENÁ. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. Sv. II, M-Ž. Praha: Libri, 2003, S. 1048-2188. ISBN 80-7277-058-6.