Berní rula

Text dotazu

Prosím o odpověď na dotaz, který ze svazků Berní
ruly je potřeba pro získání co nejvíce informací o obcích Nové Mitrovice a
Mítov. (nevím, jestli je to ještě Plzeňsko, nebo již Podbrdsko). Obsahuje
berní rula také mapu, nebo je to jen soupis majetku?

Odpověď

Dobrý den,

obec Mítov, která patřila k poříčskému panství Jiříka Vratislava z Mitrovic, byla v době vzniku Berní ruly součástí Plzeňského kraje. V této obci jsou v Berní rule jmenováni sedlák Petr Tobias a chalupníci Bartoň Liška a Tomáš Mašek. Podrobnější informace (tj. kolik strychů rolí mají, kolik osívají, jaký dobytek chovali) naleznete v:
* ČADKOVÁ, Iva ; ZAHRADNÍKOVÁ, Magda. Berní rula. 24, Kraj plzeňský. Díl II.
Praha : Státní ústřední archiv, 2002. s. 560-561. ISBN 80-8547-88-X.

Nové Mitrovice nejsou v Berní rule podle rejstříku obcí uvedeny. V roce 1626 zde bylo jen 8 chalup (řečených Hut), které patřily k Železnému Újezdu. Když se tu ke konci 17.století začalo dolovat, bylo vystavěno mnoho domků pro horníky a zakladatel Jiří Zdeněk Vratislav z Mitrovic pojmenoval novou osadu po svém příjmení. Pojmenování Nové Mitrovice se objevuje kolem roku 1700.
Přehled sedláků a chalupníků přináležejících k Železnému Újezdu naleznete také ve výše uvedeném druhém dílu Berní ruly pro plzeňský kraj.

Orientační mapu k berní rule podle panství pro plzeňský kraj r. 1654-5 naleznete v I.dílu Berní ruly pro plzeňský kraj:
* DOSKOČILOVÁ, Marie. Berní rula. 23, Kraj plzeňský. Díl I. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1952. 442 s. Svazek obsahuje mapu k berní rule podle panství pro plzeňský kraj r. 1654-5.

Originál Berní ruly je uložen v Národním archivu ČR (http://www.nacr.cz/C-fondy/pruv.aspx - 1.oddělení), více informací o možnostech studovat tyto dokumenty by Vám zajisté sdělili pracovníci badatelny 1.oddělení (http://www.nacr.cz/B-prover/bada.aspx).

použitá literatura:
* SEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický království českého. Praha
: Argo, 1998. s. 610. ISBN 80-7203-099-X.
* DOSKOČIL, Karel. Berní rula. 2, Popis Čech r. 1654 : souhrnný index obcí, osad a samot k berní rule ... Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1953-1954. 2 sv.