Berní rula 1654 a Soupis poddaných podle víry 1651

Text dotazu

Dobrý den.
Rád bych věděl jestli se v berní rule a soupisu poddaných dají najít informace o rodu ČAČAN, ČACAN, CACAN, CZACZAN, CZAZAN, ZAZAN a další možné zkomoleniny a to v obci Střížovice v okrese Plzeň jih. Obec byla rozdělena mezi panství Dolní Lukavice a Nebílovy.
Děkuji Vršovský.

Odpověď

Dobrý den,
Vámi jmenované verze téhož příjmení nejsou v Generálním rejstříku v Berní rule uvedena. Co se týče Soupisu poddaných podle víry, část Plzeňsko-Klatovsko, obce Střížovice a Dolní Lukavice nejsou vůbec uváděny, Nebílovy jako panství  existovalo, ale majitelka panství Lidmila Markéta Příchovská, rozená z Kokořova, konkrétní soupis neposkytla, anebo se nedochoval.
Majitelka panství Nebílovy uvádí:
" Já Lidmila Markéta Příchovská, rozená z Kokořova a na Nebílovech vyznávám tímto vysvědčením tu, kdež náleží, jakož předešlé mimo toho sub dato 24. Octobris od Jich Excelencí  a Milostí pánův, pánův místodržících milostivé patenty prošly, aby jedná každá vrchnost , zdali by jaké nekatolické osoby na kruntech jejich se nacházely, od sebe jisté poznamenání odvedly. Poněvadž pak na statku mém nebílovském jak od poddaných, tak od čeládky a in suma žádný nekatolický člověk se nenachází, který by, majíc léta dospělé, v nařízený se čas byl nezpovídal, pročež toto vysvědčení sekrytem mým zpečetěné a rukou vlastní podepsané od sebe dávám. Datum Nebílov 9. Novembris léta 1650."

Použité zdroje

Zdroj: ZAHRADNÍKOVÁ, Magda, ed. Soupis poddaných podle víry z r. 1651. Plzeňsko-Klatovsko. Vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 2003. 2 sv. (358 s., s. 359-717). ISBN 80-86712-01-X.

Citace rejstříku Generálního prejstříku:
ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.