Berní rula

Text dotazu

Prosím, kde získat informace z Berní Ruly o panství vokšickém, obec Hrdoňovice 34, Knob. Předem děkuji za informace.

Odpověď

Dobrý den, přehled sedláků, chalupníků a zahradníků ve vesnici Hrdoňovice (panství Skála [Hrubá Skála] hraběte Maximiliana z Valdštejna) naleznete ve vydaném přepisu Berní ruly pro Boleslavský kraj, vizitace Boleslavska probíhala v průběhu roku 1654. Vámi uváděné jméno Knob se však v této vesnici bohužel neuvádí.  Příjmení Knob jsme nenalezli ani v generálním rejstříku k Berní rule.

* Berní rula. 8-9, Kraj Boleslavský. Praha : Státní ústřední archiv, 2001. s. 42. ISBN 80-85475-79-0
* ČERVENÝ, Václav ; ČERVENÁ, Jarmila.  Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. sv., A-L. Praha : Libri, 2003. 1047 s.  ISBN 80-7277-058-6.

Originální Berní rula je uložena ve fondech Národního archivu ČR (1. oddělení - http://www.nacr.cz/C-fondy/pruv.aspx). Bližší informace k možnostem studia těchto originálních pramenů Vám poskytnou přímo pracovníci Národního archivu ČR (http://www.nacr.cz/A-onas/kont.aspx).

Pokusili jsme se jméno Knob v Hrdoňovicích nalézt alespoň v Soupisu poddaných podle víry, kde by měli být uvedeni obyvatelé vesnice bez ohledu na majetek. Bohužel podle informací v předmluvě celkový soupis valdštejnského panství Skála chybí.
* Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Boleslavsko. 2., dopl. vyd. Praha : Národní archiv, 2005. 2 sv. (367 s., s. 373-739). ISBN 80-86712-28-1.

Doplnění otázky:

Dobrý den,  děkuji Vám za odpověď, i když jste mě nepotěšila. Chtěl bych Vám ještě něco upřesnit. Obec Hrdoňovice patřila v 17 století ke dvěma panstvím, jedno bylo Skály a druhé Vokšické nebo Velišské. Dále moje příjmení  Knob se mohlo psát jinak, protože v první polovině 18 století jsem objevil v knize narozených naše příjmení napsané Knopp.  Jestli se Vám něco podaří zjistit budu moc rád.

Odpověď:

Dobrý den, v Berní rule pro Boleslavský kraj jsou v Hrdoňovicích (panství Skála [Hrubá
Skála]) uvedeni následující sedláci, chalupníci a zahradníci - Černoch, Krudych, Mazouch, Kořínek, Pekařů, Kyselo, Mendyk, Martinů, Bartoušek, Jurda, Kořínek, Tkadlec. Jiné Hrdoňovice jsme v Berní rule pro Boleslavský kraj ani sousední Hradecký kraj nenašli.

V Generálním rejstříku Berní ruly jsou uvedena tato jména:
* Knob - jmenován v obcích Holetice, Kněžice
* Knop - jmenován v obcích Třeboň, Nová Paka, Staňkov, Plzeň, Skvrňany
* Knopp - jmenován v obcích Česká Kamenice, Janská

Prošli jsme rejstříky obcí v Soupisech poddaných podle víry pro Boleslavsko a Hradecko-Bydžovsko, ale ani zde jsme Hrdoňovice nenalezli. Pokud byste měl zájem, můžete si jednotlivé díly Berní ruly prostudovat. Kompletní údaje o dosud vydaných svazcích naleznete např. v Elektronickém katalogu NK ČR - bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc). Do pole Název stačí zadat dotaz Berní rula. Obdobně lze v bázi NKC vyhledat dosud publikované Soupisy poddaných podle víry. Dostupnost těchto publikací  v českých knihovnách si můžete ověřit přímo v katalogu knihovny, kterou navštěvujete nebo v Souborném katalogu ČR (http://skc.nkp.cz), Souborném katalogu SKAT (http://www.skat.cz) a Jednotné informační bráně (http://www.jib.cz).