Benátky, patron města

Text dotazu

kdo je patronem Benátek a odkud jeho ostatky dovezli do Benátek

Odpověď

Dobry den, pokud se Vam jedna o Benatky v severni Italii, tak  prameny uvadeji jako patrona evangelistu Marka.

Zdroj: RAMES, Vaclav. Po kom se jmenujeme. Encyklopedie krestnich jmen.
Praha: Libri, 2000.

"...Jmeno Marek pravdepodobne vzniklo zkracenim z delsiho Martius, tj. Martuv nebo nalezejici Martovi, rimskemu bohu valky. Dalo by se tedy rici, ze Marek znamena totez, co "bojovnik" nebo "valecnik".... Ve Skutcich apostolu se muzeme docist, ze Petr, kdyz byl vysvobozen ze zalare, sel do domu Marie, matky Jana zvaneho Marek. Mladik se stal vernym pruvodcem stareho apostola na misijnich cestach.... Po Petrove smrti odesel r.65 do Alexandrie, aby zde zalozil cirkev a stal se prvnim biskupem. Asi po dvou letech sveho pobytu byl primo pri bohosluzbe prepaden a lanem obtocenym kolem krku usmykan k smrti. Teprve za 750 let privezli krestane jeho pozustatky do Benatek. Na miste jeho druheho pohrbu byla v letech 1063-73 vystavena uchvatna bazilika, nesouci jeho jmeno. Marek byl jmenovan patronem Benatek a jeho symbol - okridleny lev - je od te doby znakem tohoto prekrasneho mesta na lagunach...."

Zdroj:
KAMINSKI, Marion. Benátky: umění a architektura. Praha: Slovart, 2007. 578 s., obr. ISBN 978-80-7209-875-0 ze str. 9 "... převezení ostatků sv. Marka r. 828 z Alexandrie do Benátek, kde byl pro ně okamžitě zřízen kostel. Současně vznikla i legenda: v době, kdy byl v laguně jako misionář, se prý apoštolovi ve snu zjevil anděl. Na místě, kde stojí kostel sv. Marka, zvěstoval anděl svatému, že tam, kde právě spí, bude v budoucnu jeho hrob a místo nejvyššího uctívání...."

Dalsim zdrojem informaci muze byt i nasledujici odkaz:
http://zivotfarnosti.hyperlink.cz/Svati4.htm
MAREK
25. duben
Patron: Benátek
Atributy: okřídlený lev, psací náčiní
I. století

"Evangelista Marek splývá podle názoru většiny vykladačů bible s Janem přezvaným Marek, o němž se mluví ve Skutcích apoštolů. Při první zmínce je uváděn jako syn vdovy Marie; patřil mu v Jeruzalémě dům kde se scházeli učedníci, tam hledal útulek i Petr, když vyšel zázračně z vězení. Marek se obrátil na křesťanskou víru a začal svou apoštolskou dráhu pod záštitou svého bratrance Barnabáše; když se vracel Pavel z Jeruzaléma do Antiochie, vzali ho s sebou; staral se o hmotné záležitosti. V Perge v Pamfýlii se od Pavla a Barnabáše oddělil a vrátil se do Jeruzaléma, takže na druhou misionářskou cestu ho už nechtěl apoštol národů vzít. Barnabáš s Markem vsedli na lod'a pluli na rodný ostrov Kypr.
To bylo roku 50 a pak se s ním setkáváme až za dvanáct nebo třináct let v Římě, kde pobývá s Aristarchem a Ježíšem řečeným Spravedlivý. Petr ho ve svém listě z Říma označuje jako svého "syna". Je pravděpodobné, i když ne jisté, že Marek potom káže v Alexandrii; tvrdit, že založil alexandrijskou církevní obec nebo že za Trajana podstoupil mučednickou smrt, s určitostí nelze. Jeho tělo bylo v Alexandrii dlouho uctíváno a kolem roku 815 prý benátští kupci odnesli jeho kosti ukryté na dně koše a pohřbili pod hlavním oltářem chrámu svatého Marka; v každém případě se stal patronem tohoto města, Markův znak, lev (majestátním hlasem Jana Křtitele na poušti začíná evangelium), se stal znakem benátské republiky.
Marek je autorem druhého evangelia, jež je však ze všech nejstarší. Napsal je jako žák Petrův, jako jeho interpret. Vždycky rád sloužil jako druhý, dávaje přednost výraznější osobnosti, než byl sám, ale jeho styl, živý, konkrétní a přímý, nám mnoho říká o něm samém. "