beletrie o starověkém Řecku

Text dotazu

Dobrý den, bylo by možné zjistit, kolik dokumentů o starověkém Řecku zpracovaných formou beletrie lze v ČR nalézt?

Odpověď

Dobrý den,
dohledat knihy dle Vámi uvedeného zadání  (česky vydaná beletrie o starověkém Řecku) v úplnosti je bohužel prostřednictvím dostupných katalogů značně obtížné. Způsob vyhledávání, který bude zmíněn níže, vede povětšinou pouze k určité dílčí části odpovídající literatury. Nemožnost jednotného rychlého a spolehlivého vyhledání odpovídající literatury je dána nejednotností či absencí jmenného popisu dokumentů (zvláště u starších záznamů).

K vyhledávání je možné použít katalog Národní knihovny ČR (https://aleph.nkp.cz/cze/nkc ). Do vyhledávacího pole můžete zadat vyhledávací výraz: starověk* řeck* a zaškrtnout pole "pouze dokumenty v češtině" (celkem 952 výsledků). Nyní máte přehled všech dokumentů, které jsou v katalogu popsány heslem "starověké Řecko" (ani tento přehled ovšem není úplný, neboť starší dokumenty - zvláště beletrie - nebyly v minulosti popisovány dle obsahu, tedy např. místa děje apod. - do uvedeného seznamu nejsou zahrnuty).
Pokud byste výsledek chtěli dále zpřesňovat, je to možné prostřednictvím tlačítka "Zpřesnit" v horní liště nad výsledky vyhledávání. Použit můžete např. heslo "romány OR pověsti OR mýty OR povídky OR báje").
Jak již ovšem bylo uvedeno, z výše zmíněných důvodů je i toto vyhledávání bohužel značně neúplné.