BĚLENÍ ZUBŮ

Text dotazu

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jaké chemické reakce probíhají při bělení zubů (chemické) a u bělení zubů přírodní cestou (například kokosovým olejem nebo pomocí černého uhlí).

Odpověď

Dobrý den,

při chemickém bělení zubů dochází k oxidaci organického materiálu na méně komplexní molekuly. Tyto nově vzniklé menší molekuly jsou barevně světlejší než původní makromolekuly.

"Při bělení zubů dochází k oxidačně redukčním reakcím – tzv. redox reakce. Jedná se o chemické reakce, při kterých se mění oxidační čísla atomů. Každá taková reakce je tvořena ze dvou poloreakcí, které probíhají současně. Jsou to oxidace a redukce. Při oxidaci atom elektron ztrácí a jeho oxidační číslo se zvyšuje. Při redukci atom elektron přijíma, oxidační číslo se snižuje. Během redox reakce peroxidu vodíku dojde k uvolnění volných radikálů s nepárovými elektrony a tím se stávají redukovanými. Jako volný radikál ve fyziologii nazýváme takový radikál, který zvyšuje oxidační charakter a posiluje redoxní reakce vnitřního prostředí organizmu. Molekuly nenasycených organických barevných látek v dyskolorovaných zubech přijímají nepárové elektrony a jsou oxidovány a tím dochází k zesvětlení barevného odstínu zubu.“

Podrobnější informace o chemickém procesu při bělení zubů např. i přírodní cestou se dočtete v citované bakalářské práci.

Použité zdroje

CHEFDEVILLE, Klára. Bělení zubů. Praha, 2012. Bakalářská práce. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/[…]/BPTX_2011_1__0_269391_0_116579.pdf?sequence=1