BĚLENÍ ZUBŮ

Text dotazu

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jaké chemické reakce probíhají při bělení zubů (chemické) a u bělení zubů přírodní cestou (například kokosovým olejem nebo pomocí černého uhlí).

Odpověď

Dobrý den,

při chemickém bělení zubů dochází k oxidaci organického materiálu na méně komplexní molekuly. Tyto nově vzniklé menší molekuly jsou barevně světlejší než původní makromolekuly.

"Při bělení zubů dochází k oxidačně redukčním reakcím – tzv. redox reakce. Jedná se o chemické reakce, při kterých se mění oxidační čísla atomů. Každá taková reakce je tvořena ze dvou poloreakcí, které probíhají současně. Jsou to oxidace a redukce. Při oxidaci atom elektron ztrácí a jeho oxidační číslo se zvyšuje. Při redukci atom elektron přijíma, oxidační číslo se snižuje. Během redox reakce peroxidu vodíku dojde k uvolnění volných radikálů s nepárovými elektrony a tím se stávají redukovanými. Jako volný radikál ve fyziologii nazýváme takový radikál, který zvyšuje oxidační charakter a posiluje redoxní reakce vnitřního prostředí organizmu. Molekuly nenasycených organických barevných látek v dyskolorovaných zubech přijímají nepárové elektrony a jsou oxidovány a tím dochází k zesvětlení barevného odstínu zubu.“

Podrobnější informace o chemickém procesu při bělení zubů např. i přírodní cestou se dočtete v citované bakalářské práci.

Použité zdroje

CHEFDEVILLE, Klára. Bělení zubů. Praha, 2012. Bakalářská práce. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/[…]/BPTX_2011_1__0_269391_0_116579.pdf?sequence=1

Obor

Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.04.2018 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu