Bedřich Kočí

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké byly osudy nakladatele Bedřicha Kočího v období 2. SV. a po válce. Děkuji za zodpovězení a přeji příjemný den.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se, ale k osudům nakladatele Bedřicha Kočího během 2. světové války a po 2. světové válce se nám nepodařilo nic zjistit. Bedřich Kočí sice žil do roku 1955, ale veškeré informace o něm, které se nám podařilo vyhledat, se týkají pouze období do roku 1936 (tedy ještě před 2. svět. válkou) a dále není možné z našich zdrojů ani dohledat, zda něco v této době vydával nebo ne. Poslední kniha, která je u nás v Národní knihovně od Bedřicha Kočího, je vydaná roku 1936. A protože po tomto roce není o Bedřichu Kočím možné vyhledat jakýkoli údaj, domníváme se, že vzhledem k tomu, že mu v této době bylo kolem 67 let, mohl jít do důchodu, nebo mohl mít také zakázanou činnost, což by bylo pravděpodobné vzhledem k tomu, že se zabýval i duchovními záležitostmi a psal a přednášel o nich.

Protože, se také podílel na vzniku nakladatelství Orbis, je možné, že by nějaké informace mohli být ještě v knize „55 let nakladatelství Orbisˮ od Štěpána Englse, tato kniha je ale bohužel ve skladu, který je v rekonstrukci a tak není možné se k ní teď dostat. Také existuje kniha „Nakladatel B. Kočí vzpomínáˮ od Jarmily Kroftové-Kočové, ve které by také mohli být i další informace, protože byla vydaná až v roce 1948. Tato kniha je ale v Národní knihovně jen v Národním konzervačním fondu jako archivní exemplář a bylo by tedy poměrně náročné se k ní dostat. Podle Souborného katalogu České republiky [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000597604&local_base=SKC ] je tato kniha dostupná ještě ze Slovanské knihovny v Praze, dále Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, z Archivu hl. m. Prahy, Moravské zemské knihovny v Brně, z PedF MU - Ústřední knihovna Brno a Vědecké knihovny Olomouc. Pokud byste měla zájem, můžete si ji objednat v některé z těchto knihoven a pokud nejste čtenářem žádné z uvedených knihoven, můžete si tuto knihu objednat také prostřednictvím MVS (tj. Meziknihovní výpůjční služby) v knihovně, kam chodíte a kde jste zaregistrovaným čtenářem.

Projité zdroje:

* databáze: World bibliografical Index Online

* HALADA, Jan. Encyklopedie českých nakladatelství 1949-2006. 1.vyd. Praha : Libri, 2007. ISBN 978-80-7277-165-3 (váz.)

* ŠTORCH-MARIEN, Otakar. Ohňostroj : Paměti nakladatele II. 2. vyd., v Aventinu 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1969. ISBN 80-7151-540-x.

* ŠTORCH-MARIEN, Otakar. Sladko je žít : Paměti nakladatele I. 2. vyd., v Aventinu 1. vyd. Praha : Aventinum, 1992. ISBN 80-85277-97-2.

* KUNC, Jaroslav. (zprac.) Kdy zemřeli...? Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých od 1. 1. 1937 do 31. 12. 1962. 2. vyd. doplněné a podstatně rošířené. Praha :Státní knihovna ČSSR - Národní knihovna, 1962.

* Čeští knihkupci, nakladatelé a hudebnináři 1945. Praha : Svaz českých knihkupců a nakladatelů, 1945.

* VOIT, Petr. Encyklopedie knihy : Starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a 19. století I. díl. 2. vyd. Praha : Libri, 2008. ISBN 978-80-7277-390-9.

* Ottův slovník naučný nové doby : dodatky k Velikému Ottovu slovníku naučnému. 3. díl, 1. sv. Praha : J. Otto, 1934.

* Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Praha : Československý kompas, 1925 – 1933.

* Vopravil, Jaroslav. Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře. Praha : Státní nakladatelství, 1973.