Básnické střevo

Text dotazu

Proč se říká, že někdo má básnické střevo? Chápu, že je to někdo, kdo se dokáže vyjadřovat prostřednictvím básně, má k tomu nadání. Ale proč "střevo"? Proč ne třeba srdce? Jak to vzniklo?

Odpověď

Dobrý den,

vzhledem k uzavírce VŠ i jiných knihoven jsem bohužel odkázána na internetové zdroje. Obávám se ale, že ani v literatuře ale nebude možné přesný původ s jistotou dohledat. Přesto jsem našla zajímavé zdůvodnění tohoto slovního spojení:

Proč básnické střevo? Asi proto, že to nejlépe ze všech orgánů vystihuje tu podstatu, že člověk je plný názorů, pocitů, pohledů a slov, které z něj pak vycházejí v podobě básně.” Což převedeno na stomiky by mohlo znamenat třeba “Plný pytel básní, když se stomik zasní”.

Použité zdroje

https://www.ilco.cz/akce-a-projekty/basnicke-strevo-soutez/