Báseň začínajíci takto: na břehu Gangy v svatou hledě řeku

Text dotazu

Dobrý den, před mnoha léty na školní recit. soutěži zazněla báseň začínajíci takto: na břehu Gangy v svatou hledě řeku, žil zbožný Brahmín...dále nevím a neznám ani autora, ale pamatuji si obsah.Mnohokrát jsem hledala a také v knihovně jsem učinila dotaz,ale přes veškerou snahu personálu jsme nic nenašli. Oslovila jsem paní učitelku mé vnučky, která organizovala recit. soutěže a také nic.Proto se obracím touto cestou na Vás, ale zároveň chci dodat, že pokud by Vám tento dotaz zabral zbytečně mnoho času nechci obtěžovat a na odpovědi netrvám. Děkuji a jsem s přáním hezkého dne

Odpověď

Dobrý den,

zřejmě jde o báseň "Matka" od Josefa Václava Sládka ze sbírky "V zimním slunci". Zde si můžete celou básnickou sbírku přečíst online v rámci projektu Městské knihovny v Praze E-knihovna:  https://web2.mlp.cz/koweb/00/03/65/67/93/v_zimnim_slunci.pdf

Vámi požadovaná báseň začíná na straně 83.