Báseň Rudyarda Kiplinga

Text dotazu

Dobrý den, rád bych věděla zda existuje český překlad básně Mandalay nebo Cesta do Mandalay. Nejsem si zcela jista jaký je přesný název této básně.

Odpověď

Dobrý den, báseň přeložil Jaroslav Vrchlický a vyšla v samostatném vydání:

Mandalay : Báseň / Rudyard Kipling ; Přel. Jarosl. Vrchlický ; Linoryty vyzdob. a příl. kolor. Leo Brož. -- [Praha : Brož, 1925]. -- 11 l. ; v. 8°

Vrchlický ovšem zemřel v r. 1912, a tedy nemusí jít o první vydání. Dřívější otisk se nám nepodařilo zjistit, Vrchlický vydal několik souborů překladů a kromě toho publikoval řadu věcí časopisecky. Podle slovníku anglických spisovatelů (viz níže) je vydání z r. 1925 první.

Slovník spisovatelů / [za vedení Martina Procházky a Zdeňka Stříbrného zpracovali Marcel Arbeit ... et al.]. -- 2., opr. a dopl. vyd.. -- Praha : Libri, 2003. -- 823 s. ; 20 cm