Báseň o věrozvěstech

Text dotazu

Existuje nějaká báseň (balada apod.) z nedávné nebo současné doby (1800-současnost), která by oslavovala věrozvěsty nebo alespoň je zmiňovala. Možná i Velehrad.

Odpověď

Dobry den,
nasli jsme nekolik basni, kde se zminuje Velehrad nebo Cyril a Metodej,  na ukazku posilame dve z nich, viz pril.
Cerpali jsme z databaze Ceska elektronicka knihovna. Plnotextova databaze ceske poezie 19. a pocatku 20. stoleti. Praha: Ustav pro ceskou literaturu AV CR.

KYSELY, Frantisek. Akkordy. Basne. Praha: Cyrillo-Metodejska knihtiskarna a nakladatelstvi V. Kotrba, 1903.

NECAS, Jan Evangelista. Ovzdusi naseho Radhoste. Frenstat pod Radhostem:
Pohorska jednota Radhost, 1901.

Dalsi basne je mozno hledat ve zminene databazi http://www.ceska-poezie.cz/cek/.