báseň Ludmilina šála od Jaroslava Seiferta - kde ji hledat?

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné zjistit, ve které sbírce vyšla báseň Ludmilina šála od Jaroslava Seiferta, případně zda vyšla samostatně? Bohužel to nemůžu zjistit, na internetu jsem našla pouze její text bez odkazu na případnou sbírku a další informace.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

nemůže se jednat o báseň Domek v psím víně?

Jedná se o třetí a čtvrtý verš poslední sloky:

,, Ale já vidím bílý šál
  Na hrdle Lidmilině"

Báseň můžete najít v:

SEIFERT, Jaroslav. Vějíř Boženy Němcové: Přilba hlíny ; Ruka a plamen ; Píseň o Viktorce. Praha: Československý spisovatel, 1987.
Sbírka: Přílba hlíny, část nazvaná Zhasněte světla. Str. 106.

SEIFERT, Jaroslav. Jaro, sbohem: Přilba hlíny : dodatky (1939-1948). Praha: Akropolis, 2012.
Sbírka: Přílba hlíny, část nazvaná Zhasněte světla. Str. 233.

PÁLENÍČEK, Ludvík. Čtení o Berouně 1265-1965: [sborník]. Beroun: Měst. NV, 1965.

V této verzi je o sloku více a místo Lidmilina je napsáno Ludmilina. Báseň naleznete na str. 11.