báseň Golem

Text dotazu

Je autor E. E. Kisch autorem básně Golem? Pokud
ano, kde je otištěna?
Kde lze najít báseň J. L. Borgese Golem z roku 1958? Kdo ji přeložil do
češtiny?

Odpověď

Dobrý den,

báseň "Der Golem" Egona Erwina Kische byla otištěna v ženské příloze novin Bohemia vydaných dne 26. 1. 1908. Dané periodikum je volně dostupné v rámci systému Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/ (Periodika, B, Bohemia, 1908, (druhá příloha) ze dne 26.1., s. 2.)

Báseň "El Golem" J. L. Borgese byla do češtiny přeložena Janem Jíchou a Alenou Rettovou v rámci soutěže o nejlepší studentský překlad projektu bienále e-Golems. Oba překlady byly otištěny v časopise Souvislosti. 2002, č. 3-4, s. 235 - 243. Překladům předchází článek Františka Vehala: K motivu Golema v díle Jorge Luise Borgese (s. 230 - 234).

V originále vyšla báseň poprvé v žurnálu Davar v roce 1958, později byla vydána ve sbírce "Jiný a týž" ( El Otro, el mismo, 1964).

O soutěži bienále e-Golems ve výroční zprávě zde:

https://www.idu.cz/dokumenty/vyrocni-zprava-idu-za-rok-2009.pdf