Basální vs. basalní

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, která z variant je správná, zda basální, či basalní.
Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

správný tvar slova je BAZÁLNÍ

Podle výkladu Akademického slovníku cizích slov:

bazální – týkající se báze 1, popř. na ní umístěný základový, spodní, klidový

přídavné jméno, z řečtiny, odborný výraz

anatomicky: bazální ganglia (uložená ve spodní části koncového mozku a ovlivňující motorické a vegetativní funkce)

botanicky: bazální část rostliny (spodní; opakem je apikální)

geologicky: ležící naspodu vrstevního sledu, bazální slepence

mineralogicky: bazální pinakoid, pedion

biologicky: bazální tělísko ovládající pohyb bičíků a vířivých brv u bičíkovců apod.

fyziologicky: bazální metabolizmus (základní látková přeměna teplokrevných organizmu v klidu), bazální teplota (měřená za klidových podmínek organizmu)

Pramen:

PETRÁČKOVÁ, Věra. - KRAUS, Jiří. Akademický slovník cizích slov : I. díl : [A-K]. Vyd. 1. Praha : Academia, 1995. 445 s. ISBN 80-200-0523-4.