Barva uhlí

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat proč má černé uhlí černou barvu, slyšela jsem, že se převážně skládá ze světlých nebo bezbarvých složek, jak je tedy možné, že je černé?? Za odpověď velmi děkuji.

Odpověď

Dobrý den, barva černého uhlí souvisí zřejmě s procesem jeho vzniku.

Uhlí vzniklo z nahromaděných odumřelých rostlinných látek (černé uhlí zejména z plavuní, přesliček a dalších vyšších rostlin) a zbytků nižších živočichů usazujících se v bažinách. Postupnou přeměnou vrstev odumřelých organických zbytků působením tlaku za nepřítomnosti vzduchu se přecházelo z fáze trouchnivění, rašelinění až k prouhelňování, což mělo za následek snižování obsahu kyslíku a vodíku a nárůst uhlíku. Důsledkem těchto procesů je současně i rozpad struktury rostlin a jejich postupné tmavnutí, což propůjčuje černému uhlí jeho typickou barvu. Rašelina postupně přecházela změnami na hnědé uhlí a to později na černé až antracit, černé uhlí je tedy geologicky starší než hnědé. Černá barva černého uhlí pochází zřejmě od uhlovodíků a huminů, které uhlí obsahuje.

Použité zdroje:

- http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern%C3%A9_uhl%C3%AD

- http://www.fospaliva.wz.cz/page01.htm

- http://referaty.portik.cz/2008/02/07/uhli/

Pokud by vás zajímalo více a podrobněji, zkuste se obrátit spíše na podobnou službu, kterou garantují geologové (http://nts1.cgu.cz/extranet/zeptejte-se-geologa).

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.02.2009 15:31

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu