barva pěny

Text dotazu

Dobrý den,
šampon na vlasy je barvy žluté, červené, zelené, modré. Proč je pěna bílá?

Odpověď

Dobrý den,

šampony v současné době již "neobsahují mýdla, ale povrchově aktivní látky na bázi syntetických detergentů. Jejich předností je nejen vysoká pěnivost (...)". (PETERKA, Emanuel. Materiály pro 1. až 3. ročník učebního oboru Kadeřník. 2., přeprac. vyd. Praha : Informatorium, 1996. str.36.).
Jak pěna vzniká se můžete dočíst na stránkách Vysoké školy chemicko-technologické:
http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-001/hesla/pena.html.

Proč je pěna bílá objasňuje kniha: Proč má pivo bílou pěnu. Jak již z názvu vyplývá, kniha vysvětluje vznik bílé pěny u piva, předpokládáme však, že stejný princip vzniku bílé pěny je i u pěny šamponů. O vzniku bílé barvy se zde píše: "U okrajů kapky pěny bylo možné najít osamocené bublinky, když jsem se skrz ně díval na předměty za nimi, zjistil jsem, že se chovají jako malé čočky rozptylky. Tak jako má průhledná skleněnka vyšší index lomu světla než okolní vzduch a můžeme ji použít jako silnou lupu, kulaté bubliny v pivě světlo rozptylují, protože v nich obsažený vzduch má nižší index lomu než okolní kapalina. Následkem toho je světlo pronikající na povrch pěny po setkání s bublinami rychle rozptýleno do nejrůznějších směrů. K tomuto rozptylu přispívá i odraz od povrchu bublinek. Část světla se vrací zpátky na povrch, a protože je podobným způsobem ovlivněna také jeho vlnová délka, pěna nám připadá bílá. Světlo rozptylující se od pěny je podobné rozptylu od vodních kapek, který způsobuje bílou barvu mraků. Nazýváme ho Mieův rozptyl."
( O'HARE, Mick. Proč má pivo bílou pěnu? : 100 odpovědí na zapeklité dotazy. 1.vyd. V Praze : Ikar, 2007. str.110.)

S otázkami z oboru fyziky se můžete obracet také na Fyzweb - odpovědnu:
http://fyzweb.cz/odpovedna/index.php?limit_od=10&hledat=&obor=.

Obor

Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

22.12.2009 15:05

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu