Bartolomějská noc

Text dotazu

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli by jste mi mohli poslat stručné informace(pouze kdy byla a co bylo hlavním předmětem) o bartolomějské noci předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den, o Bartolomějské noci se také někdy hovoří jako o tzv. "pařížské krvavé svatbě", neboť k události došlo v době sňatku Markéty z Valois, sestry krále Karla IX., s protestantem králem Jindřichem Navarrským. Panovník chtěl tímto sňatkem přispět ke snížení napětí v zemi, dlouhodobě vyvolávaného náboženskými spory. Reakcí bylo rozpoutání masakru protestantů (hugenotů) v noci z 23. na 24. srpna 1572, jeho hlavní iniciátorkou byla královna-matka Kateřina Medicejská. Jen v Paříži, kam se sjeli na Jindřichovu svatbu hugenoti z celé země, bylo povražděno přes 2000 osob včetně jejich vůdce G. de Colignyho. Odhaduje se, že v provinciích tomuto běsnění padlo za oběť na 20 000 lidí. Jindřich Navarrský byl přinucen přijmout katolické náboženství a stal se vězněm dvora. Tento zákeřný útok vyvolal bouřlivý ohlas v celé Evropě: byl sice přivítán papežem a částí katolických dvorů, ale odsuzován nejen protestanty, ale také mnoha příslušníky katolické církve. Jeho cílem bylo zlomit moc hugenotů, ale ve skutečnosti naopak vyvolal jejich nové povstání a prohloubení vnitřní rozpolcenosti Francie.

Více informací můžete nalézt na následujících stránkách:
http://druidova.mysteria.cz/KELTSKY_ROK/Bartolomej.htm
http://www.dejepis.com/index.php?page=000&kap=011&pod=6
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bartolom%C4%9Bjsk%C3%A1_noc

Zdroje, ze kterých jsme čerpali informace:

Hroch, Miroslav a kol. Encyklopedie dějin novověku 1492-1815. Praha: Nakladatelství Libri, 2005. ISBN 80-7277-246-5.

Skřivan, Aleš. Lexikon světových dějin 1492-1914. Praha: Nakladatelství Aleš Skřivan, 2002. ISBN 80-86493-06-7.