Balada o otci a jeho třech dcerách

Text dotazu

Vážení,
hledám knihu, která obsahuje text balady o otci a jeho třech dcerách, kterou si pamatuji z jedné čítanky pro druhý stupeň základní školy. Jméno autora ani název bohužel nevím, pamatuji si pouze zhruba děj a několik úryvků.
Otec vdával své tři dcery jednu po druhé a každé se zeptal, jestli o něj bude pečovat, až zestárne a "nebude moct dělati". Každá z dcer mu odpověděla stejně: "Budu, tatíčku, toť budu, do vaší smrti, dá-li Bůh." Přišel čas, otec zestárl a přišel požádat o pomoc nejstarší dceru, ta mu ale řekla: "Když nemůžete dělati, jděte si chleba žebrati!" Otcova reakce: "Vzal hůlečku a zaplakal: "Čeho jsem se já dočekal!"" Šel za svou prostřední dcerou a ta ho také vyhodila se slovy: "Když nemůžete dělati, jděte se do lesa věšati!" Opakuje se: "Vzal hůlečku a zaplakal: "Čeho jsem se já dočekal!"" Až nejmladší dcera přijala svého otce vlídně se slovy: "Tu máte, tatíčku, jeztě, moje děti mně kolibtě."
Nejsem si tím stoprocentně jistá, ale možná by tuto baladu mohla obsahovat učebnice s názvem "Literární výchova pro 6. ročník základní školy", vydaná Státním pedagogickým nakladatelstvím v roce 1989.
Předem vám děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

balada, kterou hledáte je např. v: Literární výchova pro šestý ročník základní školy. Praha: SPN, 1991. S. 66 - 69. 8. uprav. vyd.

TŘI DCERY

(Moravská lidová balada od Příbora)

Měltě tatíček tři dcery,

všecky na vydaj byly.

Jak najstarší vydaval,

tři sta tolarů s ňu daval.

„Buděš mě, dcero, živiti,

jak něbudu mocť robiti.“

„Budu, tatičku, toť budu,

do vaši smrti, da-li Bůh.“

Jak tu prostředni vydaval,

dvě sta tolarů s ňu daval.

Buděš mě, dcero, živiti,

jak něbudu mocť robiti.“

„Budu, tatičku, toť budu,

do vaši smrti, da-li Bůh.“

Dy tu najmladši vydaval,

hole stěny ji věnoval.

„Buděš mě, dcero, živiti,

jak něbudu mocť robiti.“

„Budu, tatičku, toť budu,

do vaši smrti, da-li Bůh.“

Něminulo sedym roků,

šel tatiček v slabém kroku.

A šel najprv к svej Verušce,

к svoji najstarši dcerušce.

„Buděš mne, dcero, chovati,

ja už němožu dělati?“

Ona do komůrky vešla,

stary provaz odtaď něsla.

„Dy němožetě dělati,

jditě se do lesa věšati.“

Vzal hůlečku a zaplakal:

„Čeho sem sa ja dočakal!“

Vzal hůlečku, šel ze dveři,

šel ke svej prostředni dceři.

„Buděš-li mne ty chovati,

dy už němožu dělati?“

Ona do komůrky vešla,

stary sotorek přiněsla.

„Dy němožetě dělati,

jditě si chleba žebrati.“

Vzal hůlečku a zaplakal:

„Čeho sem se tež dočakal!“

A šel k tej najmladši dceři

a vchazel v strachu do dveři.

„Buděš-li mne včil chovati,

dy ja němožu dělati?“

A hned’ do komůrky vešla,

pěkny kolač mu doněsla.

„Tu matě, tatičku, jeztě,

moje děti mně kolibtě.“

„Dcerko, dcerko moje mila,

tebe sem najvěc bijaval,

včil sem u tebe milosť dostal.“

„Dobře stě to mně dělali,

že stě mne z mladu bijali.“

(Z knihy  Moravské národní písně Františka Sušila)

Balada je v lašském nářečí, jímž se hovoří na severovýchodní Moravě.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:97a4eb20-7927-11e3-989f-5ef3fc9bb22f