bakalářská práce

Text dotazu

Dobrý den,jsem studentkou na Jihočeské fakultě, obor rehabilitační-psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory a píši bakalářskou práci na téma: Názory vybraných odborníků na problematiku dětských hospiců. Prosím o pomoc ve výběru literatury, která by se týkala tohoto tématu.

Velice děkuji za Vaši pomoc.
S pozdravem Zuzana Školková Kopecká

Odpověď

Dobrý den,

po zadání do elektronického katalogu Národní knihovny (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) předmětových hesel – např. „paliativní péče“, „hospicová péče“, „hospice“ – najdete řadu publikací. Nepodařilo se nám sice najít velké množství titulů, které by se zabývaly přímo dětskými hospici, domníváme se ovšem, že byste nějaké relevantní informace našla i v publikacích pojednávajících o hospicové péči v obecnějším smyslu. Mezi knihami dostupnými ve fondu Národní knihovny jsme našli např. následující:

Der Ackermann aus Böhmen: [Deutsch-tschechische Konferenz über den Tod und das Sterben: Tagungsband] = Oráč z Čech: [česko-německá konference o smrti a umírání: sborník]: Žatec 14.-15.10.2006. Praha: Sdružení rodáků a přátel města Žatce, 2007. 135 s. ISBN 978-80-254-2387-5.

PRAMUKA, Ján. Assisted death within the context of social work. 1. vyd. Praha: Paulínky, 2010. 72 s. ISBN 978-80-86949-92-5.

ELLERSHAW, John, ed. a WILKINSON, Susie, ed. Care of the dying: a pathway to excellence. Oxford: Oxford University Press, 2003. xiii, 214 s. ISBN 0-19-850933-2.

KARIM, A. B. M. F., ed. et al. Death: medical, spiritual and social care of the dying. Amsterdam: VU University Press, 1998. 246 s. ISBN 90-5383-503-2.

MAČKINOVÁ, Monika a MUSILOVÁ, Eva. Děti a senioři jako klienti sociální práce. Vyd. 1. České Budějovice: Nová Forma, 2013. 178 s. ISBN 978-80-7453-310-5.

BYOCK, Ira. Dobré umírání: možnosti pokojného konce života. Překlad Ladislav Šenkyřík. Vyd. 2. Praha: Vyšehrad, 2013. 325 s. Cesty; sv. 10. ISBN 978-80-7429-134-0.

SVATOŠOVÁ, Marie. Hospice a umění doprovázet. 7., dopl. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2011. 149 s. ISBN 978-80-7195-580-1.

HENNEZEL, Marie de. Smrt zblízka: umírající nás učí žít. Překlad Blažena Zifčáková. Vyd. 1. Praha: ETC, 1997. 134 s. TOP tabu. ISBN 80-86006-15-8.

FIRTH, Pam, LUFF, Gill, ed. a OLIVIERE, David, ed. Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče. 1. vyd. Brno: Společnost pro odbornou literaturu, 2007. 236 s. Paliativní péče. ISBN 978-80-87029-21-3.

PLEVOVÁ, Ilona a SLOWIK, Regina. Komunikace s dětským pacientem. 1. vyd. Praha: Grada, 2010. 247 s. Sestra. ISBN 978-80-247-2968-8.

PAYNE, Sheila, SEYMOUR, Jane a INGLETON, Christine. Paliativní péče: principy a praxe. 1. vyd. Brno: Společnost pro odbornou literaturu, 2007. 807 s. Paliativní péče. ISBN 978-80-87029-25-1.

JASENKOVÁ, Mária, ed. a MORAVČÍKOVÁ, Michaela, ed. Pastoračná starostlivosť o rodiny, ktoré strácajú dieťa. Vyd. 1. Bratislava: Ústav pre vzťahy štátu a cirkví, 2011. 118 s. ISBN 978-80-89096-51-0.

Advances in palliative medicine [elektronický zdroj]. -- Gdańsk : Via Medica, 2007-

Odborná konference Nové trendy v komplexní hospicové péči: sborník: 5. června 2008, Praha. Ostrava: DTO CZ, 2008. 38 s. ISBN 978-80-02-02040-0.

Doporučujeme se podívat i na jednotlivé ročníky sborníku: Den hospicové paliativní péče: sborník přednášek: ... Prachatice. Prachatice: Hospic sv. Jana N. Neumanna, [200-]- .

Pomocný by Vám mohl být i Souborný katalog České republiky (http://aleph.nkp.cz/cze/skc) – princip vyhledávání je stejný, jako v případě elektronického katalogu NK ČR. Více informaci o vhodných zdrojích by Vám jistě mohly poskytnout více specializované knihovny, např. Národní lékařská knihovna (http://www.nlk.cz/; NLK můžete kontaktovat i v rámci služby Ptejte se knihovny pomocí formuláře na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/narodni-lekarska-knihovna/novy-dotaz) nebo Pedagogická knihovna J. A. Komenského (http://www.npmk.cz/knihovna;).