Bakalářka Peněžní ústavy

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o tipy na materiály k bakalářce Peněžní ústavy od 1848 až 1918 (téma bráno spíše z historického-numismatického hlediska než z ekonomického). Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

knihy ke své bakalářské práci můžete hledat ve volně přístupném elektronickém katalogu Národní knihovny ČR na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC - knihy.

Vyhledávání je jednoduché - podle klíčových slov nebo předmětových hesel.

Z literatury jsme vybrali a můžeme doporučit:

JUŘÍK, Pavel. Historie bank a spořitelen v Čechách a na Moravě. Praha: Libri, 2011. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:20244de0-dc51-11e5-afd2-5ef3fc9ae867.  Na konci je uvedeno množství použitých pramenů a literatury; můžete využít tedy i tuto sekundární bibliografii.

Dále  je možno hledat v Národní digitální knihovně v systému Kramerius, přímo v digitalizovaných knihách. Přístup k plným textům ale máte většinou jen v Národní knihovně, novější knihy totiž podléhají autorskému zákonu.

Na ukázku několik z nich:

Početně největší a významově nejdůležitější složku bankovní soustavy tvoří banky obchodní (také komerční mobilní, ap.). Ty se zpočátku dělily na ústavy eskontní depozitní a banky zakladatelsko-podnikatelské. К první skupině patří např. nejstarší obchodní banka Českých zemí- Moravská eskontní banka v Brně (Mährische Escompte Bank, založena roku 1862) či v Čechách nejstarší Česká eskontní banka v Praze (Böhmische Escompte-Bank, založena roku 1863). Druhý typ začal posléze převládat a od konce 19. století se stal převažujícím druhem bankovního ústavu...

Literatura:

Josef Horák, Přehled vývoje českých obchodních bank, Praha 1913

Nikolaj Silin, Rakousko-Uherská banka, Praha 1920

Antonín Pimper, České obchodní banky za války a po válce, Praha 1929

Milan Ubiria - Vladimír Kadlec - Jiří Matas, Peněžní a úvěrová soustava Československa za kapitalismu, Praha 1958

České banky v kontextu světového vývoje, Praha 1998

Dějiny bankovnictví v českých zemích, Praha 1999

Zbyněk Revenda, Centrální bankovnictví, Praha 2001

bankocetle

/též bankocedule/ České označení pro nejstarší —» papírová platidla v —» habsburské monarchii. Název byl odvozen ze slov tištěného německého nápisu na těchto platidlech („Wiener-Stadt-Banco-Zettel“)...

S. 138

Zdroj: Akademická encyklopedie českých dějin. D. 1. A-C. Praha: Historický ústav, 2009.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:c361c140-e6cb-11e3-a012-005056825209

Další zdroje:

LÁNÍK, Jaroslav, KYKAL, Tomáš. Léta do pole okovaná 1914-1918. Sv. II. 1915 - noví nepřátelé, nové výzvy. Praha: VHÚ Praha, 2017.

S. 168

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:36b0e1e0-65e8-11e8-943b-5ef3fc9ae867

Nacionalismus zvaný hospodářský: střety a zápasy o nacionální emancipaci/převahu v českých zemích (1859-1945). Praha: Dokořán, 2011.

S. 598

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:017afc80-6bc7-11e6-8c74-001018b5eb5c

...padesátá léta (lze) označit za dobu prvního skromného rozkvětu spolkové myšlenky, i když zatím nemohl zasáhnout celé spektrum veřejného života.

Boom pocítily hlavně spolky podpůrné, dobročinné,...přibývalo také živnostenských a spořitelních spolků.

V roce 1867, krátce poté, co vstoupil v platnost nový liberální spolčovací zákon, existovalo v českých zemích nejvíce podpůrných spolků v nemoci, velké množství bylo i záloženských, úsporných, do výčtu patří i spořitelny...

Zdroj: Habsburkové: 1740-1918 : vznikání občanské společnosti. Praha: Lidové noviny, 2016.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:3cde5390-4654-11e7-9ad3-5ef3fc9ae867

GRÚŇ, L'ubomír. Peníze a právo. Olomouc: Univerzita Palackého, 2009.

S. 347

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:66f49fa0-78f0-11e5-954e-5ef3fc9ae867

I zde by mohly být nějaké informace k Vaší práci:

MALÍŘ, Jiří. Občanská společnost na Moravě. Spolky, strany, elity. Brno: Matice Moravská, 2014.

FASORA, Lukáš. Dělník a měšťan. Vývoj jejich vzájemných vztahů na příkladu šesti moravských měst 1870 - 1914. Brno: Centrum pro studium demokratické kultury, 2010.

JANÁK, Jan. Morava v národním a politickém ruchu 19. století. Brno: Matice Moravská, 2007.

ZÁRUBA, Antonín.  Vídeň: praktický rádce a průvodce. Praha: Máj, [1908].

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:1aa36320-7d3a-11e7-b92d-005056827e51

KUBů, Eduard, ŠOUŠA, Jiří. Finanční elity v českých zemích (Československu) 19. a 20. století. Praha: Dokořán, 2008.

Sborník konference věnované prof. Jiřímu Sejbalovi 1929 – 2004: postavení Moravy v mincovnictví a peněžních vztazích ve střední Evropě. Ostrava: MARQ, 2007.

Peníze v proměnách času III. Eccelesia in nummis Miscelanea. Sborník abstraktů konference. Ostrava: MARQ, 2001

Na závěr příspěvek z internetu:

Zemské peněžní a úvěrní ústavy - část I.

Jedním z nejvýznamnějších pilířů peněžního systému, ať již v době Rakousko-Uherska nebo Československa, byly veřejné peněžní ústavy. Ty byly ustanovovány zemskými správami se záměrem, aby poskytovaly dlouhodobý úvěr a neorientovaly se jen na dosažení zisku. Na území Rakouska vznikaly od 2. poloviny 19. století podle vzoru pruských Landes-Pfandbrief-Anstalten, které byly již v 18. století zřizovány za účelem rozšíření dlouhodobého zemědělského úvěru. Prvním z nich byl Haličský pozemkový úvěrní spolek (1841)… Na území habsburské monarchie… Hypoteční banka království českého (1865). Na její příklad navázaly i další ústavy po celém Rakousku – Rakousko-slezský pozemkový úvěrní ústav v Opavě (Osterreichisch-schlesische Boden-Kredit-Anstalt, 1869) a Hypoteční banka markrabství moravského (1876)…

http://www.historie.cnb.cz/cs/regulace_a_dohled/pocatky_regulace_a_dohledu/zemske_penezni_a_uverni_ustavy_cast_i.html