Vydání Babičky z válečných let

Text dotazu

Vážení kolegové, mám zde vydání Babičky z válečných let - alespoň tedy podle souborného katalogu. 159 stran, poslední nečíslovaná, avšak místo čísla stránky je tam 23193. A pod textem olistěná větvička přeložená jedním dlouhým tenkým listem.
Podle SK to může být 13.-15. vydání z let 1940, 1941 anebo 1944.
Nic dalšího není - titulní list, impresum... Obyč poloplátěná vazba
Dedikace paní Eleonoře Kounicové ovšem nechybí.
Pokud to nezjistíte, nic se nestane, evidentně je to z let válečných.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny. Ve snaze nalézt odpověď na Váš zajímavý dotaz jsme možnou odpověď konzultovali s dalšími zkušenými pracovníky a odborníky v oboru knihovnictví. Odpověď sice není jednoznačná, ale nabízí nejvíce pravděpodobné vysvětlení.

Souborný katalog ČR eviduje pět vydání Babičky v Nakladatelství Zápotočný a spol. – z let 1935, 1937, 1940, 1941 a 1944:
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000686114&local_base=SKC
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=008319119&local_base=SKC
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000661807&local_base=SKC
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000633022&local_base=SKC
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000818074&local_base=SKC
Vydání z roku 1935 je označeno jako desáté v poradí. Důvodem je zřejmě skutečnost, že J. Zápotočný převzal v roce 1934 nakladatelství od B. Kočího a nadvázal na předchozí vydání, kterých u Kočího do té doby vyšlo devět. V záznamech Souborného katalogu chybí jedenácté vydání, které ale bibliografie vydání Babičky uvádí jako vydané v roce 1936.

Nahlédli jsme do všech nám dostupných vydání, a kromě patnáctého vydání z roku 1944 se zmíněný číselný zápis na poslední straně vyskytuje ve všech z nich. V pořadí desáté, dvanácté, třinácté a čtrnácté vydání jde o čísla: 21717, 24888, 28762, 29093. Jelikož se čísla v jednotlivých vydáních (včetně Vašeho) ukázala být rozdílná, nejprve jsme uvažovali nad hypotézou, zda si nakladatel neoznačoval každý vydaný exemplář pořadovým číslem. Avšak následně jsme zjistili, že u vydání, z nichž máme dva exempláře, je toto číslo stejné, což tuto hypotézu nepotvrdilo.

Tato čísla byla ve vydáních uvedena s největší pravděpodobností kvůli tomu, aby se z nich dal odvodit počet vydaných exemplářů – náklad – jednotlivých vydání. Jedná se o velmi ojedinělý jev inspirovaný prostředím německých nakladatelů, kdy se výše nákladu vydání neuváděla jednoznačným číslem, ale náklad se od prvního vydání v dalších následujících načítal. To znamená, že pokud byl například náklad druhého vydání nějakého titulu označen jako 6 – 10 tisíc, bylo možné odvodit, že první vydání vyšlo v nákladu 5 999 exemplářů.

Nakladatelství Zápotocký a spol. označilo desáté vydání z roku 1935 číslem 21717, což znamená, že pravděpodobně navázalo na výši již dosud vyprodukovaných nákladů (ještě pod hlavičkou B. Kočího). Číslo se u každého dalšího vydání zvyšovalo. Jelikož Váš výtisk má číslo 23193, které se ve výtiscích dostupných u nás nevyskytuje a zároveň aritmeticky zapadá do „mezery“ vydání, lze předpokládat, že Váš výtisk je exemplářem z jedenáctého vydání z roku 1936.

Pokud se tedy budeme spoléhat na toto vysvětlení a podíváme se na matematické rozdíly mezi čísly v jednotlivých vydáních, znamenalo by to, že jedenácté vydání vyšlo v nákladu 1476 exemplářů, dvanácté v nákladu 1695, třinácté v nákladu 3874 a čtrnácté v nákladu jen 331. V patnáctém vydání se již číslo neuvádí. Náklad čtrnáctého vydání se mohl tak výrazně snížit kvůli tomu, že titul Babička byl do té doby v edičním plánu nakladatelství poměrně často, ale zároveň šlo o válečné roky bez dostatku papíru a dalších komodit. Patnácté vydání možná plánovali jako poslední a z toho důvodu číslo do vydání již neuvedli.

Nemůžeme říci, že naše vysvětlení tohoto „číselného jevu“ je neprůstřelné a jednoznačné, ale ve snaze o co největší relevanci jsme se snažili poskytnout Vám zdůvodnění, které pokládáme za nejvíce pravděpodobné. Děkujeme Vám za položení zajímavého dotazu, díky kterému jsme si mohli rozšířit naše knihovnické obzory.

Použité zdroje

- VOIT, Petr. Encyklopedie knihy: starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století : papír, písmo a písmolijectví, knihtisk a jiné grafické techniky, tiskaři, nakladatelé, knihkupci, ilustrátoři a kartografové, literární typologie, textové a výtvarné prvky knihy, knižní vazba, knižní obchod. Praha: Libri ve spolupráci s Královskou kanonií premonstrátů na Strahově, 2008. sv. 1, s. 614. ISBN 978-80-7277-390-9.
- KUNCOVÁ, Julie, ed. Soupis knižních vydání "Babičky" Boženy Němcové a literatury o ní. V Praze: Národní knihovna, 1955. 31 s. Bibliografický katalog ČSR. České knihy; 1955, zvl. seš. 2.
- LAISKE, Miroslav. Bibliografie Boženy Němcové: Soupis jejího díla a lit. o něm. 1. vyd. Praha: SPN, 1962. 484, [2] s. Edice St. věd. knihoven. Edice Nár. knihovny v Praze; Sv. 13.
- https://www.slovnik-nakladatelstvi.cz/[…]/jos-b-zapotocny.html