Babička Boženy Němcové

Text dotazu

Letošní Týden knihoven chceme věnovat knihám Boženy Němcové a to hlavně dílu Babička.Prosím Vás, kolik Babiček vyšlo, s jakými ilustracemi a ve kterém roce vyšlo 1.vydání. Předem Vám děkuji.

Odpověď

Základní bibliografie Boženy Němcové od M. Laiskeho vyšla v roce 1962 (připojujeme záznam na konci zprávy), jsou zde ve zvláštním oddílu uvedena všechna vydání Babičky do r. 1962.
První vydání Babičky vyšlo v roce 1855 v Praze tiskem a nákladem Jaroslava Pospíšila. Toto vydání nebylo ilustrované, ilustrace má podle bibliografie až 18. vydání z r. 1888:

Babička. Obrazy venkovského života. Se 16 vyobr.  [J. Vilíma] 7. [celkem 18 vyd.] Praha, I. L. Kober [1888]. 12°, 332 str.

Další ilustrované vydání má ilustrace od Karla Štapfera:

Babička. Obrazy venkovského života Ilustr. Karel Štapfer. [22. vyd.] Praha, I. L. Kober 1890. 4°, 190 str. (Vybrané spisy Boženy Němcové, seš. 1-6, 8-9.)

Vydání se známými ilustracemi Adolfa Kašpara je z r. 1903 (50. vydání).

Laiske uvádí celkem 312 vydání do r. 1962. Podle našeho elektronického katalogu, báze NKC vyšlo po r. 1962 ještě 27 dalších vydání, což je jen část, neboť v NKC nejsou zachyceny všechny knihy.

Kdybychom měli zjistit přesný počet vydání po r. 1962, bylo by třeba vypracovat rešerši, což je již placená služba (informace na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?menu=4&submenu2=22&submenu3=43).

1. vydání Babičky:
Němcová, Božena, 1820-1862
Babička : Obrazy venkovského života / Od Boženy Němcové. -- První vydání!. -- Praha : Jaroslav Pospíšil, 1855. -- 346 s. ; 8°

Bibliografie B. Němcové:
Laiske, Miroslav, 1923-1975
Bibliografie Boženy Němcové : Soupis jejího díla a lit. o něm / Miroslav Laiske. -- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1962 (Přerov : Tisk 4). -- 484, [2] s. : [17] s. fot. a obr. příl. ; 8°. -- (Edice St. věd. knihoven) (Edice Nár. knihovny v Praze ; Sv. 13)

Jmenný rejstřík -- Vyd. k 100. výročí úmrtí B. Němcové -- 1000 výt. -- Vyd. St. knihovna ČSSR -- Z prací Ústavu pro čes. lit. ČSAV -- Soupis zkr. a pseud. B. Němcové a periodického tisku, do něhož přispívala -- Rejstřík prací B. Němcové, seznam incipitů básní a veršovaných národopisných záznamů -- Chronologický rejstřík korespondence

Resumé: Materiál bibliografie, rozvržený do 4 hlavních částí, zachycuje v co největší úplnosti literární dílo spisovatelčino včetně překladů a prací sporného autorství, časopisecké a knižní otisky korespondence, práce Josefa Němce ahlavní literaturu o životě a díle. Záznamy jsou řazeny důsledně chronologicky.

Státní knihovna Československé socialistické republiky

* Němec, Josef (1805-1879 muž B. Němcové): dílo - bibliografie
* Němcová, Božena (1820-1862 spisovatelka čes.) - život a dílo - bibliografie