B. Němcová, Cesta z pouti

Text dotazu

Potřebuji zjistit, zda bylo vydáno dílo Boženy Němcové: Cesta z pouti ( rozsáhlý román ). Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podle České národní bibliografie (http://sigma.nkp.cz/cze/cnb), která obsahuje záznamy dokumentů vydaných na území České republiky, a podle tištěné personální bibliografie Boženy Němcové bylo dílo Cesta z pouti vydáno v roce 1927 spolu s dílem Čtyry doby v rámci edice Hyperion. Tuto publikaci má Národní knihovna ve fondu, její bibliografický záznam si můžete prohlédnout v naskenovaných katalozích Katif (http://katif.nkp.cz), Generální katalog I., skříň Musil-Novotný, zásuvka Nel-Nemd, číslo záznamu 521. Dokument si můžete objednat k prezenčnímu studiu do studovny pomocí odkazu Objednat titul. Signatura 54 K 2524, uvedená v záznamu, se však vztahuje k celé edici, proto je nutné pro správnou identifikaci svazku do objednávkového formuláře v poli "svazek, ročník, rok", uvést edice Hyperion, sv. 33.

Cesta z pouti byla vydávána také jako součást souborů povídek nebo povídkových knih, častokrát pouze ve zlomcích. Nejedná se tedy o rozsáhlé dílo, ale spíše povídku či kratší prózu. V již zmíněné personální bibliografii B. Němcové jsme nalezli 27 takových záznamů. Pokud by Vás zajímal jejich výčet, doporučovali bychom prostudovat samotnou bibliografii (LAISKE, Miroslav. Bibliografie Boženy Němcové. Praha: SPN, 1962. 484 s.), která je dostupná z online katalogu naší knihovny (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), možnosti výpůjčky zjistíte pod odkazem Exempláře.

Uvádíme jeden příklad povídkové knihy, která Cestu z pouti obsahuje:
Němcová, Božena. Vybrané spisy Boženy Němcové. Sv.2, Povídky. Praha: SNKLHU, 1957. Opět dostupná z katalogu Katif, Generální katalog II, skříň Moc - R-Nemz, zásuvka Nekrasov O - Nemc, číslo záznamu 616 a 617.