B. Mussolini

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaká byla poslední slova italského diktátora B. Mussoliniho před smrtí. Nemůžu se s přáteli dohodnout. Na wikipedii je napsano: "Zastřelte mě do hrudi.", ale jinde jsem slyšel např. "Ale pane kapitáne...." a nebo další slavnou větu: "Za všechno můžou Němci" a pak dokonce, že partyzány, kteří jej zajali prosil o milost, což se mi vzhledem k jeho charakteru zdá také zcela absurdní.

Odpověď

Dobrý den, volně citujeme z knihy Luboše Taraby : Duce, Anatomie jedné kariéry, Praha :
Horizont, 1992 :

Mussolini byl zajat na břehu jezera Como. Příkaz Mussoliniho popravit dostal plukovník Valerio, vlastním jménem Walter Audisio, z milánského Hlavního velení sboru dobrovolníků za svobodu. Měl sebou  nákladní auto plné mužů se zbraněmi. Zastřeleno mělo být současně 16 osob.
Benito Mussolini spolu s milenkou Clarettou Patacciovou  byli odvezeni k bráně vily Belmonte a zde byli zatlačeni ke zdi. Plukovník Valerio zamumlal rozsudek. A zde už se svědectví rozcházejí. Jak Benito, tak Claretta se měli začít slovně bránit. Valerio zmáčkl spoušť samopalu, ale neměl už v zásobníku náboje, proto vytáhl pistoli. Mussolini, na  kterého se pověsila Claretta, mu prý ještě řekl, aby ho střelil do prsou. Zdál se být najednou klidný. Pak Valerio znovu zmáčkl spoušť. Před kamennou zdí ležela dvě těla.
Bylo 28. dubna 1945, přibližně za deset minut půl páté odpoledne.