Aztékové proti Španělům

Text dotazu

Dobrý den. Chtěl bych poprosit o radu, kde sehnat dostupnou literaturu na téma \"ŠPANĚLÉ-AZTÉKOVÉ\".Jedná se mi hlavně o knihu s ilustrací dobových oděvů jak španělů, tak i aztéků. Předem děkuji za Vaši odpověď, ať kladnou či zápornou.

Odpověď

Dobrý den,

publikací ve fondu Národní knihovny k tématu Aztékové-Španělé je poměrně hodně a není v možnostech služby Ptejte se knihovny procházet veškeré materiály a posuzovat v nich výskyt ilustrací. Uvádíme Vám tedy, dle našeho úsudku, nejrelevantnější dokumenty, převážně se jedná o odborné publikace, které by mohly být doprovázeny ilustracemi či popisy vzhledu a kultury Aztéků a Španělů.
První skupinu tvoří publikace o říši Aztéku, dějinách Španělska:
KŘÍŽOVÁ, Markéta. Aztékové : půvab a krutost indiánské civilizace. Praha : Aleš Skřivan ml., 2005. 125 s. : il. ISBN 80-86493-19-9

STÁRKOVÁ, Jiřina. Aztékové : říše krve a lesku. Bratislava : Gemini, 1993. 168 s. ISBN 80-85265-99-0 (váz.)
(pozn. u záznamu je uvedeno, že se jedná o obrazovou publikaci)

VAILLANT, George C. Aztékové : Původ, vzestup a pád národa Aztéků. Praha : Orbis, 1974. 254, [4] s. : [48] s.

Sláva a pád Tenočtitlanu : Dobytí Mexika očima poražených. Z aztéckých a špan. originálů vybral, uspoř. a přel., předml. Hlas jedné vzdálené kultury naps., text komentoval a výtvarný materiál vybral Ivan Slavík. Praha : Odeon, 1969. 351 s.

OWUSU, Heike. Symboly Inků, Mayů a Aztéků. Olomouc : Fontána, 2004. 274 s. ISBN 80-7336-195-7 (brož.)

PRESCOT, William H. Die Welt der Azteken. München : F.A. Herbig Verlagsbuchhandlung, 1970. 156 s.

TARALLO, Pietro. Mexiko : po stopách historie. Praha : Knihcentrum, 1997.125 s. ISBN 80-86054-18-7 (váz.) (pozn. u záznamo uvedeno, že se jedná o fotografickou publikaci)

CORTÉS, Hernán. Dopisy : druhý a třetí dopis o dobytí Tenochtitlánu. Praha : Argo, 2000. 179 s. ISBN 80-7203-213-5 (váz.)

BARTOŠ, Ivan. Dějiny a kultura Španělska / Lubomír Bartoš. Brno : Masarykova univerzita, 1998. 148 s.

VOLNÝ, Zdeněk. Toulky minulostí světa. Šestý díl, [Objevitelské cesty, renesance a reformace, kolébka moderní Evropy]. Praha : Via Facti, 2004. 222 s. ISBN 80-239-2993-3 (váz.)

VINCENT, Mary; STRADLING, R.A. Svět Španělska a Portugalska. Praha : Euromedia Group : Knižní klub : Balios, 1997. 240 s. ISBN 80-7176-574-0

Dálé Vám uvádíme knihy o dějinách módy:
KYBALOVÁ, Ludmila. Středověk. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001. 278 s. ISBN 80-7106-146-8 (váz.)

KYBALOVÁ, Ludmila. Renesance : (15. a 16. století). Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1996. 174 s. ISBN 80-7106-143-3 (váz.)

YARWOOD, Doreen. The Encyclopaedia of World Costume. London : B. T Batsford, 1988. 471 s. ISBN 0-7134-1340-9

Všechny uvedené publikace jsou dostupné ve fondu NK ČR, jejich dohledání přes katalog NK ČR, viz. http://sigma.nkp.cz/F/ , pokud je u záznamu uvedeno, že jde pouze o archivní nepůjčitelný exemplář, použijte naskenovaný katalog KATIF, viz. http://katif.nkp.cz/ , kde naleznete další exempláře.