autosedačka v letecké dopravě

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se prosím zeptat,zda tato autosedačka může být pro leteckou dopravu= zda je certifikovaná? ferrari Beline SP, DEKUJI

Odpověď

Dobrý den, 

letecká přeprava dětí autosedačkou je z hlediska pravidel poměrně komplikovaná a liší se společnost od společnosti.

Zjednodušeně lze říci, že do letadla smí být použita jen sedačka s platnou certifikací. U konkrétního modelu to však není nikde na internetu uvedeno.

Důležité však je, že certifikovaná sedačka je z výroby označena certifikovaným štítkem- samolepkou. Tu byste měli na sedačce najít na viditelném místě. Tuto známku certifikace také patrně bude požadovat posádka na letu, jinak je možné že vám přepravu dítěte v sedačce při nástupu do letadla nepovolí.

Označení certifikace byste případně měli najít i v dokumentech (záruční listy, návod k použití).

Například česká letecká společnost Travel service - Smart Wings dělí dětské pasažéry na dvě skupiny - pod 2 roky věku a nad 2 roky věku.

Děti pod dva roky věku mohou být přepravovány dvěma způsoby: Buďto zdarma na klíně rodiče, kdy obdrží od posádky přídavné pásy nebo na certifikované sedačce na vlastním sedadle, ovšem  v tomto případě musí však musí platit jako ostatní cestující.

Děti nad 2 roky je vyloučené přepravovat v autosedačce, vždy cestují na sedadle připoutané pásem jako ostatní cestující.

,,Dítě do 2 let nemá nárok na vlastní sedadlo a na občerstvení a je přepravováno na klíně doprovázející osoby (s výjimkou použití certifikované dětské autosedačky ve smyslu článku 11.5 písmena d) těchto Podmínek).

Dospělý cestující může na linkách provozovaných skupinou Travel Service cestovat maximálně s jedním dítětem ve věku do dvou let. Na jednu řadu 3 sedadel je povoleno umístit pouze jedno dítě ve věku do dvou let.

Použití dětské autosedačky je povoleno za těchto podmínek:

cestující má pro umístění dětské autosedačky zakoupené zvláštní sedadlo, dětská autosedačka je certifikována pro použití v letecké dopravě a certifikace je na sedačce vyznačena, dětská autosedačka může být použita pouze tehdy, pokud je jí možno připoutat dvou-bodovým pásem a musí zůstat takto upevněna po celou dobu letu.

Děti mladší 2 let nemohou cestovat v řadě s nouzovým východem."

 

U jiných společností však mohou být pravidla nastavena jinak, doporučujeme se v předstihu na společnost obrátit a přepravu sedačky nahlásit.

Je možné, že přeprava dítěte v sedačce bude za konkrétního letu vyloučena.

 

Použité zdroje

https://www.smartwings.com/[…]/

Obor

Technika, technologie, inženýrství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.08.2018 10:20

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu