autosedačka v letecké dopravě

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se prosím zeptat,zda tato autosedačka může být pro leteckou dopravu= zda je certifikovaná? ferrari Beline SP, DEKUJI

Odpověď

Dobrý den,

letecká přeprava dětí autosedačkou je z hlediska pravidel poměrně komplikovaná a liší se společnost od společnosti.

Zjednodušeně lze říci, že do letadla smí být použita jen sedačka s platnou certifikací. U konkrétního modelu to však není nikde na internetu uvedeno.

Důležité však je, že certifikovaná sedačka je z výroby označena certifikovaným štítkem- samolepkou. Tu byste měli na sedačce najít na viditelném místě. Tuto známku certifikace také patrně bude požadovat posádka na letu, jinak je možné že vám přepravu dítěte v sedačce při nástupu do letadla nepovolí.

Označení certifikace byste případně měli najít i v dokumentech (záruční listy, návod k použití).

Například česká letecká společnost Travel service - Smart Wings dělí dětské pasažéry na dvě skupiny - pod 2 roky věku a nad 2 roky věku.

Děti pod dva roky věku mohou být přepravovány dvěma způsoby: Buďto zdarma na klíně rodiče, kdy obdrží od posádky přídavné pásy nebo na certifikované sedačce na vlastním sedadle, ovšem  v tomto případě musí však musí platit jako ostatní cestující.

Děti nad 2 roky je vyloučené přepravovat v autosedačce, vždy cestují na sedadle připoutané pásem jako ostatní cestující.

,,Dítě do 2 let nemá nárok na vlastní sedadlo a na občerstvení a je přepravováno na klíně doprovázející osoby (s výjimkou použití certifikované dětské autosedačky ve smyslu článku 11.5 písmena d) těchto Podmínek).

Dospělý cestující může na linkách provozovaných skupinou Travel Service cestovat maximálně s jedním dítětem ve věku do dvou let. Na jednu řadu 3 sedadel je povoleno umístit pouze jedno dítě ve věku do dvou let.

Použití dětské autosedačky je povoleno za těchto podmínek:

cestující má pro umístění dětské autosedačky zakoupené zvláštní sedadlo, dětská autosedačka je certifikována pro použití v letecké dopravě a certifikace je na sedačce vyznačena, dětská autosedačka může být použita pouze tehdy, pokud je jí možno připoutat dvou-bodovým pásem a musí zůstat takto upevněna po celou dobu letu.

Děti mladší 2 let nemohou cestovat v řadě s nouzovým východem."

U jiných společností však mohou být pravidla nastavena jinak, doporučujeme se v předstihu na společnost obrátit a přepravu sedačky nahlásit.

Je možné, že přeprava dítěte v sedačce bude za konkrétního letu vyloučena.

Použité zdroje

https://www.smartwings.com/[…]/