Autorství rčení

Text dotazu

Prosil bych o vyjasnění, kdo je autorem rčení:
Nenadávej na zrcadlo, máš-li křivou hubu! (Může být i trochu pozměněné,ale
asi v tomto významu.
Dosud jsem byl přesvědčen, že autorem je William Shakespeare, včera jsem se
v jednom televizním programu dozvěděl, že to byl N.V. Gogol.
zjímalo by mne, v jakém svém díle a případně ústy koho byla tato mpudrost
vyslovena.

Odpověď

Dobry den,

zjistila jsem dalsi upresnujici informace k Vasemu dotazu.

Podle sdeleni pracovnika Slovanske knihovny, s kterym jsem Vas dotaz

konzultovala:

"... jde o ruské

lidové přísloví, kterého použil Gogol jako motto k Revizoru. Nejedná se tedy v žádném případě o výrok vložený do úst některé z postav. Jeho originální podoba zní: Na zerkalo neča penjat´, koli roža kriva. Spisovně by pak znělo:

Nečego na zerkalo penjat´, koli roža kriva."