Autorský zákon x Zákon o svobodného přístupu k informacím

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych se zeptat, jaké mají tyto zákony (Autorský zákon, Zákon o svobodného přístupu k informacím) dopad na knihovny a hlavně zda jsou tyto zákony někdy v rozporu? Existují nějaké paradoxy či rozpory? Který zákon má před kterým přednost?

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu jsme požádali o vyjádření našeho odborníka na autorský zákon:

"Není mi známo, že by uvedené zákony byly v rozporu.

Je záhodno mít na paměti, že  zákon o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb., v platném znění, upravuje dvě významně odlišné problematiky: jednak svobodný přístup občanů k informacím, jednak opakované použití informací veřejného sektoru.

Ani v jednom případě nemusí docházet ke kolizi s autorským zákonem: pokud jde o první problematiku, knihovna by navíc odpovídala nikoli jako "knihovna", ale jako jakákoli jiná instituce veřejného práva (pomíjím hypotetickou - a reálně prázdnou - možnost, že provozovatelem knihovny je fyzická osoba).

Pokud jde o druhou problematiku, ustanovení § 15, odst. 2 uvádí: "Pokud nebylo žádosti vyhověno z důvodů ochrany obchodního tajemství podle § 9 nebo ochrany práv třetích osob k předmětu práva autorského podle § 11 odst. 2 písm. c), musí být v odůvodnění rozhodnutí uvedeno, kdo vykonává právo k tomuto obchodnímu tajemství nebo kdo vykonává majetková práva k tomuto předmětu ochrany práva autorského, je-li tato osoba povinnému subjektu známa. Pro knihovny poskytující veřejné knihovnické a informační služby podle knihovního zákona2a) a muzea a galerie poskytující standardizované veřejné služby19) se věta první nepoužije."

Pro řešení konkrétních právních problémů se prosím obraťte na profesionálního právníka.