Autorský výtisk

Text dotazu

Je povinen vydavatel dát zdarma (a kolik) výtisky kalendáře autorovi fotografií?

Odpověď

Dobrý den,

zdá se, že počet autorských výtisků, které dává nakladatel autorovi (ať již klasické knižní publikace nebo jako ve Vašem případě fotografického kalendáře), není nikde právně a jednoznačně definovaný.

V publikaci "Jak se dělá kniha" se na str. 161 uvádí, že nakladatel je povinen poskytnout autorovi zdarma alespoň jeden autorský výtisk. Ovšem nikde jinde se nám tuto domněnku nepodařilo vyhledat a potvrdit. V Autorském zákoně není toto zaneseno a § 56, který se smlouvami mezi autorem a nakladatelem měl snad údajně zabývat, byl zrušen.

 Veškeré právní náležitosti mezi nakladatelem a autorem by měla řešit tzv. licenční smlouva. Podle různých vzorů nalezených na internetu (jedná se o ukázky smluv i významných vědeckých či vysokoškolských institucí, informace v nich by tedy měly být relevantní)  je počet předaných autorských výtisků právě na domluvě a může být v této smlouvě zanesen.

S dotazem jsme se také obrátili na Svaz českých knihkupců a nakladatelů (http://www.sckn.cz/) a dostali jsme následující odpověď:

 Dobrý den - tohle většinou bývá zakotveno ve vzájemné smlouvě, která ošetřuje finanční i další závazky za poskytnutí fotek. U knih bývá ve smlouvě omezený počet výtisků zdarma a např. možnost koupě většího množství za zvýhodněnou cenu atp. Obávám se, že právní nárok jako takový ale není.

Pokud byste potřeboval přesnou a jednoznačnou odpověď, doporučujeme Vám obrátit se přímo na právnické služby.

Použité zdroje

PISTORIUS, Vladimír. Jak se dělá kniha: příručka pro nakladatele. Vyd. 1. Praha: Paseka, 2003. 248 s. ISBN 80-7185-516-2.
http://www.mkcr.cz/[…]/