Autorská práva - obálka knihy

Text dotazu

Dobrý den,
vytvářím web o knihách a nevím jak je to s autorskými právy. Potřeboval bych
vždy k dané knize přiložit obrázek obálky. Neporušuje to autorská práva?
Popř. mohu stahovat někde z internetu?
Díky.

Odpověď

Dobrý den,
domníváme se, že i obálku knihy je možné považovat za autorské dílo, které je chráněno autorským zákonem. Tato ochrana trvá 70 let po smrti autora a všech původců (fotograf, výtvarník, grafik atd.).

Dále se na vydané dílo vztahují autorská práva vydavatele, která trvají 50 let od vydání.

Z tohoto důvodu se domníváme, že je možné pořídit pouze papírovou či digitální kopii (v praxi Národní knihovny pouze vlastním zařízením) pro osobní, vzdělávací a výzkumnou potřebu. Není ovšem možné bez souhlasu držitelů autorských práv vystavovat nebo jinak šířit reprodukce obálek na internetu či jinde.

V tomto případě Vám doporučujeme obrátit se na agenturu Dilia, která je kolektivním správcem autorských práv (www.dilia.cz), můžete zkusit kontaktovat přímo vydavatele konkrétních publikací či se dále informovat na portálu o autorském právu (http://autorskepravo.knihovna.cz/).

Na internetu můžete nalézt server, který shromažďuje a nabízí obálky knih (http://obalkyknih.cz/), tento server je ovšem primárně určen pro knihovny.
Nakladatelé zde poskytují knihovnám zapojeným do SKIP náhledy obálek, které knihovny mohou použít pro obohacení záznamů ve svých katalozích. Využívání obsahu tohoto serveru je smluvně ošetřeno.