Autorská práva - Jan Karafiát

Text dotazu

Dobrý den, rádi bychom v rámci studentského projektu vystavili na internetu dílo Jana Karafiáta Broučci převedené do genetické metody. Potřebovala bychom ale zjistit, jestli se k tomuto dílo nevztahují autorská práva. Jan Karafiát sice umřel roku 1929, ale jestli ta práva někdo např. nekoupil. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, Touto oblastí práv se zabývá tzv. autorský zákon (jeho text najdete například zde: http://www.nkp.cz/o_knihovnach/AutZak/Index.htm). Z pohledu zákona je právo autora na dílo složitější. Majetková práva na dílo by měla trvat 70 let od smrti autora a tato práva nemůže v přesném slova smyslu nikdo koupit, autor pouze může poskytnout někomu dalšímu oprávnění k výkonu tohoto práva (v rozmezí daném smlouvou a zákonem). I tak by ale měla platit uvedená lhůta. Jinou věcí je, že autorsky se na díle může podílet ještě někdo jiný. Například ilustrátor nebo editor, který starší dílo upraví po jazykové stránce do modernější podoby - pak ovšem platí práva těchto dalších osob.
Měli byste tedy při  zpracování brát ohled na to, z jakého vydání díla vycházíte.

Doporučujeme vám ale před tím, než se do takového projektu vážně pustíte, abyste kontaktovali agenturu Dilia, která je na tuto oblast v České republice zaměřená a vykonává i některé veřejné funkce v této oblasti. Tam by vám poradili, jak postupovat. Kontakt na literární oddělení agentury Dilia najdete zde:
http://www.dilia.cz/search.php?rsvelikost=uvod&rstext=all-phpRS-all&rstema=15.

Ve vašem dotazu jsme narazili na malý překlep. Používáte termín dílo převedené do "genetické metody". Máte tím zřejmě na mysli elektronickou podobu díla. Takové zveřějnění díla nemá jen právní stránku.
Vedle problematiky autorského práva je pro tuto oblast důležitá také technická, ale i kulturní stránka věci.
Jak vypadají dnes projekty digitalizace děl některých českých autorů, se můžete podívat na portálu Kramerius, který provozuje Národní knihovna a další knihovny v ČR (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do,
http://kramerius-info.nkp.cz/). Najdete tu také volně přístupnou elektronickou podobu reformovaného zpěvníku, který Jan Karafiát sestavil:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/21833569.
Městská knihovna v Praze v poslední době zveřejnila dílo Karla Čapka a Boženy Němcové: http://www.mlp.cz/digi/.

Poslední věcí je forma zveřejnění. Všimněte si, že Městská knihovna projekt díla Karla Čapka dělá ve spolupráci s dalšími institucemi (rubrika O projektu v oddílu věnovaném K. Čapkovi). Je také důležité, například v jaké jazykové podobě je dílo zveřejněno, že je doplněno informacemi o autorovi a jeho díle, které mají určitou úroveň a podobu - protože tím nereprezentujete jen sebe, ale i autora (bez ohledu na tom, jak dlouho je po smrti) a jeho myšlenky. V tomto ohledu je možné kontaktovat například Památník národního písemnictví (http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/) nebo třeba knihovnu ve vašem městě.

Reakce na odpověď:

Dobrý den, děkuji za velmi vyčerpávající odpověď na můj dotaz! Co se týče zmínky o genetické metodě v mé otázce, jde genetickou metodu čtení, která se nyní začíná prosazovat v 1.třídách základních škol. Děti se nejprve učí velká tiskací písmena a teprve pokud je dobře zvládají, se učí malá písmana tiskací. Když se ale děti chtějí ve čtení velkých tiskacích písmen cvičit čtením textů, tak nastává problém, protože na českém trhu je zatím celkem málo vydaných knih pouze s tímto písmem. Většinou když je na knize nápis VELKÁ PÍSMENA, myslí se tím velikost písma. Musím říci, že letos už je vhodných knih mnohem více, když po nás loni v knihovně rodiče chtěli knihy s velkými tiskacími písmeny, pár jsme jich v knihovně sice našli, ale když jsme chtěli v tomto směru trochu doplnit knihovní fond, v knihkupectvích neměli často ani pět knih různých titulů. Proto chceme v rámci školního projektu  nejen vystavit Broučky, ale rovnou je tam mít převedené do genetické metody čtení. Ještě jednou děkuji za odpověď!!

Odpověď:

Dobrý den, já vám také děkuji za reakci a poučení, neboť o genetické metodě jsem nevěděl a myslím ani nikdo z mých kolegů a kolegyň. V tom případě by bylo dobré doplnit, že byste se asi měli spojit s některým vydavatele textů pro genetickou metodu. Jistě o nich budou vědět vaši učitelé. Pokud ne, můžeme se pokusit něco zjistit. - Protože příprava textu k vydání není vždy úplně jednoduchá, ačkoli se to může zdát, svá pravidla má také to, jak je kniha vysázena - tady jak jsou uspořádány řádky na stránce, členěny kapitoly a tak dále. Přeji Vám pěkný večer z Národní knihovny v Praze