Autorská práva - ilustrace

Text dotazu

Dobrý den, věnuji se počítačové ilustraci dětských motivů a nedávno mne oslovila paní, že by si přála vytvořit ilustrace obalů na očkovací průkazy a jiné dokumenty pro děti. Jejím přáním je do těchto ilustrací zahrnout pohádkové postavy (např. Mickey, Minnie apod.). Chtěla jsem se proto zeptat, jak je to u takových ilustrací s autorskými právy? Pokud bych ilustraci překreslila podle již existující, mohl by to být problém? Porušila bych tím autorská práva? Jak to udělat, abych se autorských práv nijak nedotkla a mohla tak paní splnit její přání?

Předem děkuji za zodpovězení dotazu.

Odpověď

Dobrý den,

postava Mickey Mouse podléhá ochraně autorských práv, proto s ní nelze nakládat volně.

Viz obdobně u nás veřejně známá debata o právech na krtečka.

Služba Ptejte se knihovny je informační službou, neposkytuje však právní konzultace. Proto ani tato odpověď není právně závaznou nebo postižitelnou. V dané záležitosti se prosím obraťte na právníka či instituci, která se autorskému právu věnuje, např. Dilia.

S pozdravem