Autorská práva

Text dotazu

Vážení,
dostala jsem dotaz ... Žadatelka bude publikovat v zahraniční odborné
encyklopedii a shání u vydavatelů svolení k publikaci pramenů, které
využila. S výjimkou jednoho, nakl. Blackie and Son Ltd., Glasgow (dle info
na netu zaniklo v roce 1991) se jí podařilo vše sehnat. Žadatelku jsem
odkázala na IPO, ale samotnou by mne to zajímalo, jak se získává souhlas s
využitým pramenem, když vydavatel už neexistuje ... ?!?
Moc děkuji za odpověď a přeji chladný den

Odpověď

Dobrý den,

dle Autorského zákona č. 121/2000 Sb. majetková autorská práva trvají ve většině států světa (včetně Evropské unie a USA) obecně po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti; Bernská úmluva vyžaduje délku ochrany minimálně 50 let po smrti autora. V případě spoluautorství se doba ochrany vztahuje ke smrti posledního žijícího autora. U anonymních a pseudonymních děl, kde autor není všeobecně znám, se lhůta počítá od prvního oprávněného zveřejnění. Dílo, u kterého uplynula doba ochrany majetkových práv, se stává volným dílem, při zveřejnění však musí být uveden autor a dílo nesmí být užito způsobem snižujícím jeho hodnotu.

Podle současného autorského zákona platného v Česku jsou, majetková práva nepřevoditelná (jsou však předmětem dědictví), lze k nim však udělovat licence, pomocí kterých lze dosáhnout účinku podobného převodu.
V Česku jsou kolektivními správci autorských práv v současnosti Dilia, Ochranný svaz autorský, Intergram, OOA-S, GESTOR a Ochranná asociace zvukařů.
Dle informací právího oddělení DILIA, http://www.dilia.cz, autorská práva by měla ve V.Britanii přejít po zániku nakladatelství zpět na autora, resp.
dědice a v případě,že dílo zůstává bez nástupce, připadnou dispoziční práva státu (příp. fondu, nadaci,apod.).

Máte-li zájem o podrobnější informace, doporučujeme následující odkazy:
-http://www.mkcr.cz/scripts/detail.php?id=363
-Bernská úmluva o ochraně literárních děl ve znění pařížské revize z roku
1971 - vyhláška MZV č. 133/1980 Sb. (2MB PDF)

http://www.ipo.gov.uk/types/copy/c-about.htm