Autorská práva

Text dotazu

Dobrý den,

nerad bych vás zdržoval, přesto se potřebuji informovat o určité věci,
související s autorskými právy, a snad mi pomůžete. Provozuji osobní,
nevýdělečné webové stránky na adrese: www.pro-zivot.com. Rád bych zde
publikoval některé nascenované a do html kodu převedené knihy, které jsem
zakoupil a mám je ve vlastní knihovně. Nejsem si však jistý jak je to s
autorskými právy na tyto díla. V jedné knize je výslovně uvedeno, že "žádná
část nesmí být reprodukována jakýmikoli prostředky včetně jakékoli formy
kopírování, šířena v jakékoli formě bez předchozího písemného souhlasu
vydavatele." Pokusil jsem se vydavatele kontaktovat, ovšem bez výsledku.
Dopis se mi vrátil jako nedoručitelný. To však je pouze jeden případ. Zajímá
mne, zda musím mít od každého nakladatele na každou knihu zvlášť písemný
souhlas?

Odpověď

Dobrý den,

dílo je pod ochranou autorského zákona č. 121/2000 Sb. (ve znění pozdějších
úprav) 70 let od smrti všech původců (autor, ilustrátor, překladatel atd.) a zároveň je také dílo chráněno z hlediska nakladatele, a to 50 let od vydání.

Užití jakékoliv části mimo případy, které uvádí autorský zákon (studijní, vědeckou potřebu fyzické osoby a interní potřebu právnické osoby - zde je povolena tištěná kopie a nebo elektronická kopie v případě, že si ji fyzická osoba zhotoví na svém zařízení - např. fotoaparátem), je vázáno na licenční smlouvu (licenci musí udělit všichni držitelé autorských práv).

Z výše uvedeného vyplývá, že užití, jaké popisujete, je u děl, které jsou pod ochranou autorského zákona, vázáno na licenční smlouvu, kterou si musí ten, kdo chce dílo užít mimo způsoby vyjmenované v autorském zákonu, zajistit sám pro každé dílo, které chce užít.

Doporučujeme kontaktovat mimo vydavatele (nebo pokud již vydavatelství
zaniklo) agenturu Dilia - http://www.dilia.cz , která zastupuje některé autory (jejich seznam je na jejich stránkách) a která by Vám mohla poradit, jak postupovat v konkrétních případech.