Autor, název písně. Kde najít celý text?

Text dotazu

Pomůžete najít budovatels.píseň, ve které je \"Poručíme větru, dešti, kdy má
pršet a kdy vát\"? Hledáme též (snad na texty Vít. Nezvala) 2 písně - v
jedné je \"...sláva vínu,zazpívám vám kavatinu\". Ve druhé...\"pane,
navštivte můj krámek,kupte si mé korále..\"
Dobrý den,
před časem jsem hledala tři písně, u jedné z nich už si někdo z přátel vzpomněl text, přeposílám (zatím bez názvu, autora, melodie).
    Zmínili jste, že se na citát "Poručíme..." lidé často ptají, ale zatím že se nenašel text, ani autor. Možná podle začátku CHLAPCI A DĚVČATA VPŘED by se už autor našel?
     (ale víme, že nejde o píseň "Stavíme nový svět" to je něco jiného).
Mohl by snad autor být P.Kohout? Pokud zjistíte autora, či sborník kde je píseň i v notách, dejte prosím vědět. (možná ve školním zpěvníku pro základní školy v
50.letech?)
    U dalších dvou písní, které nadále hledáme, by mohly být začátky "Nazdar hoši, sláva vínu" a "Pane, básníci jsou prostí" . Snad by něco z toho prý mohlo být od Nezvala, z Loretky, něco event. i od jiného autora, parodie na Nezvala - nevíte snad, kdo ho parodoval?

    Moc děkujeme za případné stopy.Subject: "Poručíme větru deštii"

Chlapci a děvčata, vpřed
stavíme nový svět
jeden - ten má malou sílu,
proto všichni ruce k dílu
stavíme nový svět
chlapci a děvčata, vpřed!

Rozsvítíme slunce štěstí
pro každého bude hřát
poručíme větru, dešti,
kdy má pršet a kdy vát.
Proměníme celou zemi
v rudých květů záplavu
dokážem to všichni s všemi
od východu k západu!

Odpověď

Dobry den,

bohuzel se nam nepodarilo najit ani jednu z pisni-basni, ktere Vas zajimaji.

Porucime vetru, desti, kdy ma prset a kdy vat ... je velmi zname, pouziva se i jako slogan. Dokazuje to napr. velke mnozstvi odkazu na internetu.

Nikde ale neni zminen odkaz na text nebo autora pisne. Konzultovali jsme dotaz s kolegy z Hudebniho oddeleni NK CR, prosli jsme velke mnozstvi sborniku vcetne CD ROM s ceskoslovenskymi i sovetskymi budovatelskymi a revolucnimi pisnemi od dvacatych let pres leta padesata az do let osmdesatych, ale bezvysledne.

Text dvou dalsich pisni jsme hledali v basnickych sbirkach V. Nezvala, ale ani tam jsme neuspeli. Nazvovy katalog Mestske knihovny v Praze umoznuje vyhledavani basni mimo jine i podle prvnich versu, ale ani jeden text v katalogu neni, protoze se o zacatek basni nejspis nejedna.

Pracovnici Muzea popularni hudby v Praze, kam jsme svuj dotaz take smerovali, se nam zatim neozvali. Muzeum ale neni zamereno na tento druh hudby.

Pokud bychom jeste nejake informace pro Vas ziskali, ozveme se.

Dobry den,
po velkem patrani se nakonec  podarilo diky snaze kolegu a urcite nahode najit autora hudby i autora textu pisne, kde se vyskytuje ... porucime vetru desti ....

Pisnicka mladych budovatelu. Slova Vaclav Ctvrtek, hudba Alois Paloucek.
Praha: SNKLHU, 1955.

Hudebnina je ve fondu Hudebniho oddeleni Narodni knihovny CR pod signaturou
59 F 4752 a 59 E 5125.

Obor

Hudba

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.05.2008 08:53

Alsen Hanson píše:
Neděle 20.12.2015 19:29
Po sedmi letech doplňuju, že jedna z dalších hledaných písní "pane, navštivte můj krámek, kupte si mé korále" je Nezvalova báseň "Rue de la Gaité" ze sb. Sbohem a šáteček (začátek básně je správně "Pane, navštivte můj stánek, / kupte si mé knoflíky"; veršem "Pane, básníci jsou prostí" začíná jedna z dalších strof). Tato Nezvalova báseň byla v roce 1938 zhudebněna E. F. Burianem, nazpívala ji například Marie Burešová, Hana Hegerová nebo Jitka Molavcová.
karel píše:
Středa 12.01.2022 17:35
...a Naďa Urbánková.
Jana píše:
Čtvrtek 02.05.2019 08:20
Dobrý den,
právě před chvíli na písničku "Poručíme větru, dešti" přišla řeč. Prý je to od nějakého pana Podéště z Dubňan. A údajně nedávno zemřel. Je-li to tak, nevím. Dávám jako případnou další stopu k pátrání... :)
Karel píše:
Sobota 01.02.2020 16:36
Našel jsem to tady: http://dejinyasoucasnost.cz/[…]/ . Je tam jako autor Václav Čtvrtek - otec našeho Rumcajse.
Martina píše:
Úterý 11.02.2020 20:47
Dobrý večer,

Chtěla jsem se zeptat zda byste mi někdo neporadil s autorem písně. Maminka si zapamatovala bohužel jen část textu a já jsem nebyla u toho, abych mohla použít dnes již rozšířený Svazem. Proto Vás prosím o pomoc. Zde je část textu: "Na kopečku kousek dál bylo slyšet křik a smích přišlo tam malé děvčátko pokulhávaje o berlích. že si s nimi chtělo hrát a děti ji pryč odhání aby šla zas domů spát dřív než přijde klekání,,..........předem děkuji za odpověď
PSK - admin píše:
Čtvrtek 13.02.2020 19:02
Dobrý den,

Mohlo by se jednat o píseň Děvčátko o berlích.

https://supermusic.cz/skupina.php?idpiesne=903326&sid=
Jirka píše:
Středa 03.11.2021 10:30
Poručíme větru dešti je údajně od Kohouta.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu